Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowała o zatrzymaniu osoby podejrzanej o dostarczanie KGB informacji na temat znajdujących się w Polsce białoruskich emigrantów.

Do zatrzymania miało dojść 20 grudnia. Podstawą dla zatrzymania jest podejrzenie ABW, iż obywatelka Białorusi jest współpracowniczką tamtejszego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). Polska specsłużba przedstawiła dowody, które stał się podstawą dla decyzji o tymczasowym aresztowaniu zatrzymanej na okres trzech miesięcy.

Według polskiego kontrwywiadu Białorusinka przez kilka miesięcy przekazywała na rzecz wyżej wymienionej służby informacje o przebywających w Polsce członkach białoruskiej diaspory oraz organizacjach zrzeszających Białorusinów i Polaków z Białorusi.

Po masowych protestach społecznych w 2020 r., stłumionych ostro przez włądze Białorusi, do imigrantów zarobokowych w Polsce dołączyli również obywatele tego kraju nie zgadzających się z władzą Aleksandra Łukaszenki i sposobem jej sprawowania. Według danych w grudnia 2023 r. w Polsce przebywało ponad 100 tys. obywateli Białorusi.

Wśród nich jest czołowy przedstawiciel antyłukaszenkowskiej opozycji, były minister kultury Paweł Łatuszka.

Jednocześnie według ubiegłorocznej publikacji “The Times”, niektórzy obywatele Białorusi, którzy opuścili swój kraj, przechodzą szkolenie bojowe w Polsce w celu obalenia rządu białoruskiego. Według brytyjskiej gazety, członkowie białoruskiej inicjatywy opozycyjnej BYPOL, która składa się z byłych oficerów wywiadu, którzy opuścili kraj po wyborach w 2020 roku, zorganizowali szkolenia w Poznaniu. Białoruskie władze uznały BYPOL za formację ekstremistyczną.

zerkalo.io/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply