78. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 r. przez Zgromadzenie Narodowe ONZ w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Centralne obchody 18. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, upamiętniające 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau z udziałem byłych więźniów, jak co roku odbyły się na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uroczystość rozpoczęła się w budynku tzw. sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Honorowy patronat nad obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

W warszawskich uroczystościach pod Pomnikiem Bohaterów Getta wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin.

„Dzisiejsza uroczystość, obchodzona na całym świecie w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau, ma w tym roku w Warszawie szczególny kontekst. Już za niespełna 3 miesiące, będziemy obchodzili 80. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim. Nasze spotkanie tu, w miejscu bohaterskiej walki powstańców, niejako otwiera ten rok obchodów” – powiedział Jarosław Sellin.

KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

„Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy – od 1942 r. – stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) – nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny” – czytamy na stronie Muzeum KL Auschwitz.

Zobacz też: IPN opublikował nazwiska SS-manów z KL Auschwitz

Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Wszyscy zapewne pamiętają „występ” znanego debila i zarazem reprezentanta naszej „POLYTYCZNEJ ELYTY” niejakiego Schetyny który w 2015 roku jako minister spraw zagranicznych RP powiedział – „Pierwszy Front Ukraiński i Ukraińcy otwierali bramy obozu” i to oni go wyzwalali.” Co ciekawe jest on z wykształcenia UWAGA: historykiem. Zresztą tak samo jak kłamca Morawiecki.

 1. r2d2
  r2d2 :

  Pamiętajmy że to Niemcy i ZSRR (dzisiejsza Rosja) wywołały II Wojnę Światową a po napaści na Polskę Ruscy napadli na Finów.
  Putin do dzisiaj twierdzi że to Polska w dużej mierze odpowiada zw wywołanie tego konfliktu, zupełnie pomijając fakt że to ZSRR (dzisiejsza Rosja) „wyhodowały” potęgę militarną Niemiec. Kolaboracja zaczęła się już w 1922 i trwała aż do 1941 gdy Niemcy i Ruscy skoczyli sobie do gardeł.
  Po zwycięstwie nad Hitlerem, Polska została „sprzedana” w niewolę która trwała aż do 1993 gdy ostatni żołnierz Rosji (ZSRR upadło w 1989r.) opuścił Polską ziemię.
  Tym sposobem zakończyła się czwarty rozbiór i okupacja Polski.
  Dzisiaj, tak jak przed wiekami Ruscy są naszym wrogiem, który ćwiczy uderzenia atomowe na nasz kraj, dla tego podstawowym zadaniem Polskiego wojska jest przygotowanie się do następnej napaści Rosji która ponownie napada na sąsiadów.

  w linku poniżej możemy zobaczyć paradę zwycięstwa którą zorganizowali Niemcy i Rosjanie w Brześciu 1939.09.22, tak wyglądały prawdziwe relacje okupantów.
  Niemców reprezentował Heinz Wilhelm Guderian generał wehrmachtu natomiast ZSRR (dzisiejsza Rosja) reprezentowana była przez Siemiona Moisiejewicza Kriwoszeina generała wojsk pancernych.
  Osiem dni później Ruscy napadają na Finów i wywołują „Wojnę Zimową”, ale to osobny rozdział.

  https://www.youtube.com/watch?v=QspnYAYGJ04&t=9s

  Ten fakt chyba wyjaśnił dla czego Ruscy to odwieczni wrogowie Polski i Polaków.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Nie próbuj zakłamywać historii bo parady zwycięstwa w Brześciu NIE organizowali Niemcy i ROSJANIE tylko Niemcy i SOWIECI. Poza tym od 1946 do 1990 roku ćwiczenia ataków atomowych na Polskę organizowali AMERYKANIE a to, że teraz ćwiczą je Rosjanie jest konsekwencją tego, że w 1997 roku przystąpiliśmy do NATO i jest to wyrazem tego, że Rosja jest jedynie POTENCJALNYM PRZECIWNIKIEM NATO W EWENTUALNEJ, PRZYSZŁEJ WOJNIE (do której oby nigdy nie doszło). Prawdziwym i śmiertelnym WROGIEM Polski, Polaków i polskości są neobanderowskie władze Ukrainy i pokazują to one na każdym kroku.