Jak poinformowała Straż Graniczna, od 31 października do 1 listopada 272 cudzoziemców próbowało nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski.

272 cudzoziemców, którzy usiłowali nielegalnie przedostać się do naszego kraju ujawniły w dniach od 31 października do 1 listopada służby ochraniające granicę polsko-białoruską na terenie Podlasia. Kilka grup migrantów, gdy zostały zauważone przez polskie patrole, wycofało się na Białoruś.

Niespokojnie było na większości odcinków granicy z Białorusią w terytorialnym zasięgu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. 1 listopada najwięcej osób usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę ujęto w rejonie Mielnika, natomiast w poniedziałek 31 października 43 osoby zostały zatrzymane w okolicy Narewki. Na odcinkach Placówek SG w Bobrownikach i Krynkach migranci dostali się do Polski pokonując rzekę Świsłocz, wykorzystując do tego między innymi kamizelki ratunkowe. Funkcjonariusze z Placówki SG w Płaskiej ujawnili też 14 cudzoziemców, którzy wpłynęli do Polski Kanałem Augustowskim.

Zatrzymani cudzoziemcy to obywatele Egiptu, Syrii, Afganistanu, Iranu, Jemenu, Iraku, Maroka, Kamerunu, Togo, Komorów, Konga, Sudanu i Turcji. W październiku br. odnotowano 2 539 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. W analogicznym okresie, w 2021 roku takich prób było 17 454.

Podczas minionego weekendu, ujawniono 281 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski. Zatrzymano również 6 pomocników w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Zdarzenia odnotowano na całym odcinku granicy z Białorusią, ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej. Interwencje prowadzili funkcjonariusze z 11 Placówek SG. Najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy (126) miało miejsce w sobotę, w piątek z kolei takich zdarzeń było – 76, w niedzielę – 79. Cudzoziemcy pochodzili zarówno z krajów afrykańskich, jak i bliskowschodnich. To obywatele aż 18 państw: Afganistanu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu, Syrii, Egiptu, Jemenu, Kongo, Maroka, Kurdystanu, Nigerii, Etiopii, Iraku, Turcji, Iranu, Tadżykistanu, Komorów, Somalii i Sudanu.

Kilka grup cudzoziemców (grupy zostały zauważone przez polskie patrole przy barierze technicznej) wycofało się w głąb Białorusi. Na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Bobrownikach migranci przedostali się na terytorium Polski przechodząc przez rzekę Świsłocz. W okolicach Placówki SG w Płaskiej 39 osób pokonało granicę łodzią przez Kanał Augustowski.

W rejonie Mielnika, Krynek, Bobrownik i Michałowa zatrzymano 6 kurierów. Obywatele Mołdawii, Ukrainy, Gruzji i Polski usiłowali przewieźć 36 osób, które nielegalnie przekroczyły polsko-białoruską granicę.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply