Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej znalazło swój finał w sądzie. 26 osób zostało oskarżonych o organizowanie nielegalnej migracji.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu 30 października skierowała do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia wobec 5 obywateli Ukrainy i 1 obywatela Białorusi. To finał trwającego od półtora roku śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Sławatyczach. Z zebranego materiału wynika, że osoby działały w zorganizowanej grupie przestępczej od października 2022 r. Cudzoziemcy przerzucali nielegalnych migrantów przez Białoruś i tzw. „szlak bałkański” do krajów Europy Zachodniej.

Wszyscy usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. 1 osoba jest podejrzana o kierowanie grupą przestępczą, 16 osób oskarżono o organizowanie nielegalnej migracji. 6 cudzoziemców usłyszało również zarzuty posiadania znacznej ilości środków odurzających.

Większość podejrzanych, w toku przeprowadzonych przesłuchań przyznała się do zarzucanych im czynów. 10 złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze, 8 osób trafiło do aresztu. W śledztwie zabezpieczono mienie oraz środki finansowe na łączną sumę 173.940 zł.

4 listopada funkcjonariusze Placówki SG w Rutce-Tartak podczas kontroli drogowej ujawnili, że kierujący busem Polak wraz z obywatelem Bangladeszu przewozili 5 migrantów. Funkcjonariusze ustalili, że cudzoziemcy nie mają wymaganych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium RP. Pasażerowie busa posiadali przy sobie łotewskie zaświadczenia z ośrodka dla cudzoziemców. W związku z tym obcokrajowców zatrzymano i przekazano stronie litewskiej. Kierowca wraz z obywatelem Bangladeszu zostali zatrzymani za organizowanie innym osobom przekroczenia granicy państwa wbrew przepisom.

Tego samego dnia funkcjonariusze podczas kontroli drogowej ujawnili 4 obywateli Filipin, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających do wjazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto ustalono, że osoby te złożyły wnioski o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium Polski. Podczas ich rozpatrywania zobowiązane były do nieopuszczania Rzeczpospolitej Polskiej. Stwierdzono również, że cudzoziemcy opuścili nasz kraj i ponownie przekroczyli granicę państwową z Litwy do Polski wbrew przepisom. Cudzoziemcom wydano decyzje zobowiązujące do powrotu do kraju pochodzenia oraz zakaz ponownego wjazdu na terytorium Polski i innych państw Schengen na okres 6 miesięcy.

Wcześniej, mundurowi z przejścia granicznego w Medyce wykryli cudzoziemca, który zmienił nazwisko. Nie jest pożądany w krajach UE, a nowe dane miały umożliwić mu wjazd do Polski z Ukrainy. To Mołdawianin.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, podczas odprawy granicznej osób wchodzących do Polski przez tzw. przejście piesze w Medyce. Do kontroli zgłosił się 24-letni Mołdawianin.

„Wnikliwe sprawdzenia wykonane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej potwierdziły, że wcześniej mężczyzna posługiwał się innym nazwiskiem. Co więcej, jego oryginalne dane widnieją w międzynarodowej bazie SIS jako osoby, której należy odmówić wjazdu na terytorium Schengen” – podaje SG.

Wpisów dokonały władze Niemiec oraz Estonii.

Kresy.pl/SG

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz