Prezes Związku Ukraińców w Polsce pozywa redaktora Kresy.pl

Prezes Związku Ukraińców w Polsce, znany negacjonista wołyński Piotr Tyma, pozwał jednego z redaktorów portalu Kresy.pl, czując się zniesławiony artykułem zawierającym głównie cytaty jego własnych wypowiedzi.

Prezes Związku Ukraińców w Polsce poczuł się zniesławiony krótkim artykułem informacyjnym opublikowanym przez nasz portal 27 kwietnia 2017 roku. Artykuł składa się głównie z cytatów z wypowiedzi samego Tymy. Wśród nich znalazł się komentarz dotyczący demontażu nielegalnego pomnika ku czci UPA w podkarpackich Hruszowicach. „W sprawie Hruszowic prowokatorzy triumfują. Oczywiście zapomnieli czym zakończył się polski triumf w 1938 roku nad cerkwiami Chełmszczyzny”. Stwierdzenie Tymy jest aluzją do ludobójstwa jakiego na Kresach Południowo-Wschodnich UPA dokonała kilka lat potem. Aluzja wpisuje się zresztą w wyrażaną przez Tymę narrację jakoby antypolskie działania UPA wynikały nie z ludobójczych przesłanek zawartych w ekstremistycznej, szowinistycznej ideologii Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, czyli politycznego zalążka późniejszej UPA, ale przede wszystkim z prześladowań jakich ludność ukraińska miała doświadczać w państwie polskim.

W krótkiej notce informacyjnej, której treścią Tyma poczuł się zniesławiony, znalazł się także cytat z wywiadu, jakiego prezes Związku Ukraińców w Polsce udzielił portalowi „Do Rzeczy”. W wywiadzie tym Tyma twierdził, że „nie rozumie problemu” wokół książki „edukacyjnej” „Bandera i ja”, jaka znalazła się w bibliotece szkoły z językiem ukraińskim w Bartoszycach, o czym, jako pierwszy poinformował nasz portal. Ukraiński działacz twierdził także, że za wzrost napięć w relacjach między Polakami a Ukraińcami odpowiada strona polska. Określił także kontrmanifestację wobec ukraińskiej procesji w Przemyślu, kierującej się na cmentarz, na którym pochowano między innymi członków UPA, mianem „bandyterki” i „zoologicznego antyukrainizmu”.

Fakt zebrania wypowiedzi Tymy z dwóch źródeł i opublikowania ich bez komentarza na naszym portalu, sam prezes Związku Polaków na Ukrainie uznał za zniesławienie i oskarżył autora tekstu, członka redakcji Kresy.pl Karola Kaźmierczaka, o czyn z art. 212 Kodeksu Karnego („Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”). Jak wynika z aktu oskarżenia Tyma za zniesławiający uważa sam tytuł artykułu „Lider Związku Ukraińców w Polsce grozi nowym Wołyniem”. Uznał, że tytuł ten „poniża Piotra Tymę w oczach opinii publicznej oraz naraża na utratę zaufania potrzebnego dla zajmowanego przez Piotra Tymę stanowiska i prowadzonej przez niego działalności” – jak napisał w akcie oskarżenia, podkreślając swoją rolę szefa naczelnej organizacji mniejszości ukraińskiej w Polsce.

Miesiąc przed opublikowaniem artykułu, który Tyma uznał za zniesławiający, prezes ZUwP nazwał działania władz II RP wobec Ukraińców w 1938 roku „etnocydem”. Jednak formułowanie przez Tymę narracji o tym, że ludobójstwo dokonane prze OUN-UPA jest w jakiś sposób zawinione przez politykę II Rzeczpospolitej ma znacznie dłuższą historię. Jeszcze w 2005 roku, mówiąc o działalności środowisk kresowych przywracających wówczas pamięć o ludobójczych pogromach, Tyma powiedział redaktorowi „Gazety Wyborczej” – „Nie czują, że tamte wydarzenia to efekt wiekowych zaszłości między Polakami a Ukraińcami, a nie chwycenie za siekiery i noże ot, tak sobie” („Gazeta Wyborcza” 30.03.2005).

Tyma od lat neguje zresztą ludobójczy charakter działań UPA na Kresach Południowo-Wschodnich. W magazynie „Spór o historię” nadanym przez kanał TVP Historia w 2011 r., w którym prezes Związku Ukraińców wystąpił razem z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim oraz znaną badaczką Ewą Siemaszko, Tyma sprzeciwił się temu, co uznał za „budowanie czarnego obrazu ukraińskiego ruchu niepodległościowego”. Na zadane w tym programie przez księdza Isakowicza-Zaleskiego pytanie „Czy było ludobójstwo na Wołyniu?” Tyma odpowiedział – „Według mnie, nie”. Nie był to jedyny przypadek negowania ludobójczego charakteru działań upowców przez Tymę.

Prezes ZUwP nie ogranicza się jedynie do opisywania w ciemnych barwach sytuacji Ukraińców w II Rzeczpospolitej. Prezes Tyma jest także redaktorem pracy zbiorowej – raportu „Mniejszość ukraińska i migranci z Ukrainy w Polsce. Analiza dyskursu”, którą działacze tej organizacji wydali na początku 2018 roku dzięki dotacji Fundacji Stefana Batorego założonej przez George’a Sorosa. Przedstawia ona ludność ukraińską w Polsce jako podlegającą współcześnie dyskryminacji i sekowaniu przez polityków, publicystów i obywateli Polski. W charakterze „elementu budowania wrogości” raport ukazuje na przykład powszechną krytykę jaka spadła na ukraińskich studentów przemyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej, którzy pod koniec 2014 roku fotografowali się w Przemyślu z czerwono-czarną flagą używaną przez OUN-UPA. „Praktyka ostatnich trzech lat pokazuje, że środowiska migrantów/pracowników z Ukrainy oraz mniejszości ukraińskiej w Polsce mogą się stać przedmiotem coraz częstszych aktów agresji i praktyk dyskryminacyjnych” – w ten sposób podsumowana została główna część raportu. Podkreślić należy, że to właśnie w raporcie sponsorowanym przez fundację założoną przez George’a Sorosa znalazła się zapowiedź wytoczenia procesu naszemu redaktorowi.

„Akt oskarżenia Tymy jest absurdalny. Powinien się lepiej zastanawiać nad tym co mówi” – komentuje nasz redaktor. „W mojej opinii Piotr Tyma bardzo stara się  upowszechnić w kraju ale też na świecie obraz Polaków jako gnębicieli Ukraińców i tym samym przerzucić na Polaków, czy państwo polskie, część odpowiedzialności za ludobójstwo do jakiego doszło na Kresach po 1943 r. To oczywiste zakłamywanie historii. Jeszcze gorzej gdy tę kalkę Tyma usiłuje przykładać do współczesnych stosunków polsko-ukraińskich. To tylko wzmacnia wśród autochtonicznej i napływającej do Polski coraz szerszym strumieniem ludności ukraińskiej resentymenty wobec państwa polskiego i Polaków” – podsumował Kaźmierczak.

Redakcja

20 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. voy
  voy :

  mam tylko nadzieję, że ten proces będzie gwoździem do trumny tego jegomościa gloryfikującego banderyzm i to nie tylko na polskich kresach ale nawet w Polsce…Redakcja powinna wykazać jak działalność tego człowieka wpływa negatywnie na polsko-ukraińskie relacje, a orzeczeniem sądu powinien zapłacić solidną grzywnę na rzecz polskich organizacji upamiętniających ludobójstwo OUN/UPA na Wołyniu. Jednocześnie państwo polskie powinno wstrzymać wszelkie dotacje dla organizacji w których Tyma pełni jakąkolwiek funkcję domniemując że będzie w nich realizowane oczernianie Polaków przy jednoczesnej relatywizacji zbrodniarzy i nacjonalistów ukraińskich

  • JeszczePolska
   JeszczePolska :

   @voy Dawno powinno być wstrzymane finansowanie ZUwP, oraz 60 innych organizacji z NASZYCH podatków!
   M.in.2018 rok
   Związek Ukraińców Podlasia Spotkania z podlaskim folklorem, tradycją i poezją ukraińską 2018-01-01 ukraińska 18 000 zł

   Związek Ukraińców Podlasia Wydawanie ukraińskiego pisma Podlasia “Nad Buhom i Narwoju” 2018-01-01 ukraińska 109 100 zł

   Związek Ukraińców Podlasia Warsztaty kultury ukraińskiej dla dzieci i młodzieży “U źródeł” 2018-01-01 ukraińska 18 000 zł

   Związek Ukraińców Podlasia Zimowisko integracyjno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży 2018-01-01 ukraińska 11 500 zł

   Związek Ukraińców Podlasia Działalność amatorskich zespołów artystycznych
   2018-01- 68.500zł

   Związek Ukraińców Podlasia Spotkania z podlaskim folklorem, tradycją i poezją ukraińską 2018-01-01 ukraińska 18 000 zł

   Towarzystwo Ukraińskie Działalność kulturalno-edukacyjna TU 2018-01-01 ukraińska
   40 000 zł
   Towarzystwo Ukraińskie Chełmsko-Podlaskie Studia Historyczne 2018-03-01 ukraińska
   31 000 zł
   235 Związek Ukraińców w Polsce Działalność Ośrodków Kultury Ukraińskiej w 2018 r. 2018-01-01 ukraińska 248 000 zł

   Związek Ukraińców w Polsce Dziecięce festiwale i konkursy 2018-03-15 ukraińska
   42 000 zł

   Związek Ukraińców w Polsce Program edukacji dzieci i młodzieży 2018-04-01 ukraińska
   33 500 zł
   Związek Ukraińców w Polsce Wydanie rocznika Almanach Ukraiński 2019 2018-06-01 ukraińska 25 000 zł

   Związek Ukraińców w Polsce PROSTIR – Ukraiński Multimedialny Portal 2018-01-01 ukraińska 40 000 zł

   Związek Ukraińców w Polsce Wydawanie tygodnika “Nasze Słowo” w 2018 r. 2018-01-01 ukraińska 430 000 zł
   242 Związek Ukraińców w Polsce Chóry i zespoły artystyczne 2018-01-01 ukraińska
   150 000 zł

   Związek Ukraińców w Polsce Roboty budowlane, instalacyjne i wykończeniowe – garderoby oraz piwnice 2018-01-15 ukraińska 500 000 zł

   Związek Ukraińców Podlasia Audycje radiowe w języku ukraińskim “Ukraińskie słowo” 2018-01-01 ukraińska 26 600 zł

   2017 ROK!!
   https://forumemjot.wordpress.com/2017/01/02/zwiazek-ukraincow-w-polsce-otrzyma-ponad-1380-mln-zl-dotacji-ze-srodkow-budzetowych-panstwa-polskiego-polecam/

 2. Beresteczko1651
  Beresteczko1651 :

  To są długofalowe efekty pobłażliwej polityki wobec ukraińskich bandytów w latach, kiedy pozbycie się tej wrogiej mniejszości była w zasięgu możliwości ówczesnych władz. A także zapowiedź tego co nas czeka na skutek bezmyślnego sprowadzania ukraińców do Polski w liczbach, które gwarantują osobnikom pokroju Tymy poparcie na poziomie mandatu do parlamentu.

 3. Bohdan Staszynski
  Bohdan Staszynski :

  Jeśli ktoś z czytelników KRESY.PL jest prawnikiem i może się wypowiedzieć
  (lub się nie wypowiadać, tylko działać i reprezentować)
  Czy na sali jest Prawnik?
  Pewnie nikt się nie wychyli z was.
  Ale nadchodzi czas, aby utopinę zrzucić z siebie. Nie pozwolić na dalsze bałwochwalstwo.
  To co zrobił tyma i piekło, to desperacki akt, rzucenia wszystkich sił, mając nic.
  W pokerze jest to nazywane BLEF.

  Wejdźmy ALL IN.

 4. Antymajdan2
  Antymajdan2 :

  Kiedy ktoś taki jak tyma sugeruje, że ludobójstwo ukraińskie na Polakach spowodowane było “złym” zachowaniem się Polaków przed wojną, to trzeba stawiać od razu pytanie: żydzi też byli mordowanie przez bandy ukraińskie z tego powodu? I nie wolno dać się zwieść, ani trochę odejść od tematu, tylko zawsze wracać do żydów. Tylko tego tematu jeszcze się boją i tylko w ten sposób można ich trzymać za mordy.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   @Antymajdan2 Bardzo słusznie. OUN-UPA oraz bandy ukraińskich chłopów bestialsko wymordowały nie tylko kresowych Polaków i Żydów ale także innych obywateli II RP – Węgrów, Czechów, Słowaków Ormian oraz 10-12 tys. Ukraińców z mieszanych narodowo rodzin i Ukraińców sprawiedliwych tj. takich którzy nieśli pomoc ludziom nie ukraińskiej narodowości.

 5. greg
  greg :

  Po pierwsze, błąd w tekście, nie “po 1943 r., bo apogeum ludobójstwa mialo miejsce w środku tego roku.
  Po drugie, de facto, to wlaśnie tylko dzięki II RP, ponad 3 mln ukrainców, tylko na jej terytorium zachowalo swoją tożsamość etniczną i kultuŕę, a Polska ochroniła ich przed soweckim ‘hołodomorem”. Niedocenianie czy przemilczanie tych oczywistych faktów jest objawem chamskiej i programowej niewdzięczności ukr. banderowni. Z takimi nie da się współpracować, a jedynym skutecznym sposobem traktowania takich degeneratów i ludobójców jest to stos. przez rosjan.

 6. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Pan panie Tyma udaje ze nic nie wie i nie rozumie!To taki myk, którego was wasi mentorzy nauczyli, iść w zaparte!!Panie jak panu tam, wypieranie, zaprzeczanie, przekierowywanie na innych, umniejszanie potwornej zbrodni na Polakach dokonanej przez zbrodniarzy z UPA i ukraińskich chłopów NIE DA się NICZYM usprawiedliwić!!!NICZYM!!!Takie potworności ,może robić drugiemu człowiekowi tylko wyzuty z jakichkolwiek ludzkich uczuć potwór przez przypadek w ludzkiej postaci!!I patrzeć obojętnie na cierpienie i nawet się nim upajać!Ponoć nawet Niemcy powstrzymywali pańskich rodaków, bo byli przerażeni.
  I pan ma czelność pisać jakieś pierdy na twitterze??wy macie czelność pisać o jakichś “potyczkach”polsko ukraińskich o jakichś “nieporozumieniach:?I macie czelność atakować Rodziny tych zamordowanych Polaków, księdza Tadeusza, działaczy kresowych. Naprawdę wasza bezczelność dorównuje bezczelności Upowców na Wołyniu i Małopolsce oraz Bieszczadach.Potomkowi/ocaleli/Kresowian płacą podatki , z których pełnymi garściami korzystacie, zarówno w Polsce jak i na Ukrainie.Ciekawe jakby wypadło referendum w Polsce na temat finansowania Ukrainy i studentów czy organizacji ukraińskich w Polsce???No zgaduj zgadula?Nie mówię, o bezczelach polskojęzycznych którzy by dawali, ale z cudzych pieniędzy budżetowych. Jak by przyszło płacić z własnej kieszeni, to już to widzę!
  Największym smutkiem ,napawa mnie i wielu Polaków takie sąsiedztwo i wasza lawina w Polsce!!Już widać skutki, napady,epidemia,zabójstwa, rabunki ,pijane rajdy po polskich drogach itp.Żal!!!żal Polaków i Polski, że są tak zniewoleni,dając pracę, stypendia, leczenie, pożyczki,szkoły dla ukraińców,w zamian nie mogą pochować swoich przodków,a nawet zabroniona harcerzom wjazdu na 1 listopada i zapalenie zniczy na grobach ….i jeszcze w kraju ktoś śmie im grozić nawet w zawoalowany sposób, II Wołyniem!I żądać pozostawienia pomników katom??Skandal!
  https://wolnosc24.pl/2017/04/28/prezes-zwiazku-ukraincow-w-polsce-grozi-nam-drugim-wolyniem-tymczasem-ukrainski-ipn-delegalizuje-105-polskich-pomnikow/
  Pytam,nie było tego wpisu na Twitterze????

  • JeszczePolska
   JeszczePolska :

   @JeszczePolska Ponieważ pan jak widać zapomniał to przypominam…
   https://wmeritum.pl/362-sposoby-upa-mordowanie-polakow/33331

   Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy.
   Zdzieranie z głowy włosów ze skórą (skalpowanie).
   Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę głowy.
   Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czoło.
   Wyrzynanie na czole „orła”.
   Wbijanie bagnetu w skroń głowy.
   Wyłupywanie jednego oka.
   Wybieranie obu oczu.
   Obcinanie nosa.
   Obcinanie jednego ucha.
   Obrzynanie obydwu uszu.
   Przebijanie zaostrzonym grubym drutem ucha na wylot drugiego ucha.
   Obrzynanie warg.
   Obcinanie języka.
   Pieczenie żywcem w piecu chlebowym.
   Podrzynanie gardła i wyciąganie przez otwór języka na zewnątrz.
   Podrzynanie gardła i wkładanie do otworu szmaty.
   Wybijanie zębów.
   Łamanie szczęki.
   Rozrywanie ust od ucha do ucha.
   Kneblowanie ust pakułami przy transporcie jeszcze żywych ofiar.
   Podcinanie szyi nożem lub sierpem.
   Zadawanie ciosu siekierą w szyję.
   Pionowe rozrąbywanie siekierą głowy.
   Skręcanie głowy do tyłu.

   Robienie miazgi z głowy przez wkładanie głowy w ściski zaciskane śrubą.
   Obcinanie głowy sierpem.
   Obcinanie głowy kosą.
   Odrąbywanie głowy siekierą.
   Zadawanie ran kłutych w głowie.
   Cięcie i ściąganie wąskich pasów skóry z pleców.
   Zadawanie innych ran ciętych na plecach.
   Zadawanie ciosów bagnetem w plecy.
   Łamanie kości żeber klatki piersiowej.
   Zadawanie ciosu nożem lub bagnetem w serce lub okolice serca.
   Zadawanie ran kłutych nożem lub bagnetem w pierś.
   Obcinanie kobietom piersi sierpem.
   Obcinanie kobietom piersi i posypywanie ran solą.
   Obrzynanie sierpem genitalii ofiarom płci męskiej.
   Przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską.
   Zadawanie ran kłutych brzucha nożem lub bagnetem.
   Przebijanie brzucha ciężarnej kobiecie bagnetem.
   Rozcinanie brzucha i wyciąganie jelit na zewnątrz u dorosłych.
   Rozcinanie brzucha kobiecie w zaawansowanej ciąży i w miejsce wyjętego płodu, wkładanie np. żywego kota i zaszywanie brzucha.
   Rozcinanie brzucha i wlewanie do wnętrza wrzątku – kipiącej wody.
   Rozcinanie brzucha i wkładanie do jego wnętrza kamieni oraz wrzucanie do rzeki.
   Rozcinanie kobietom ciężarnym brzucha i wrzucanie do niego potłuczonego szkła.
   Wyrywanie żył od pachwy, aż do stóp.
   Wkładane do pochwy – vaginy rozżarzonego żelaza.
   itd aż do punktu 362!!!
   PS. żyją jeszcze świadkowie i są dokumenty??Poniał???

 7. greg
  greg :

  A żeby nie pozwolić tym banderowskim degeneratom, straszyć i napawać się tym barbarzyńskim ludobójstwem (co też robią), należy tym tchórzliwym, spieprzajacym w osranych gaciach, chowajacym sie w norach i in. ‘kryjiwkach’, SSynom przypomnieć, że śmiali byli tylko do bezbronnych dzieci, starców i kobiet, których mężowie, bracia, synowie i ojcowie zostali zabici przez stalinowski reżim lub zesłani. Gdy siły były wyrównane, zawsze ci falszywi tchórze, przebierajacy się przed starciem za normalne formacje z nimi walczace (co wg konwencji m/nar zawsze winno byc karane sądem polowym i rozstrzelaniem), barbarzyńcy i ludzkie śmiecie, dostawali od polskiej samoobroty tęgi łomot. Tacy ku.wa geroje to byli. Tfu! Resztki tego kilkudziesięciotysięcznego banderowskiego ścierwa – pod sąd i do pierdla. Niech tam staruchy i reszta, zdechną!

  • greg
   greg :

   @greg Cwel bandera i reszta bandero-nazi “strategów”, tumany zapomnieli, ze wsród cudem ocalonych swiadków tego barbarzyńskiego ludobójstwa, ich krewnych oraz potomków, przyjdzie ukraińcom żyć w sąsiedztwie przez nast. dziesieciolecia i wieki. I że to może (i powinno) być przeszkodą nie do pokonania w jakiejkolwiek ew. integracji bander-nazi skansenu ze społecznością m/ nar. Na co śmieci liczyli? Bedą tępieni do 7 pokolenia, bo gdyby nawet teraz chcieli blagać o wybaczenie, to przed ofiarami nie zdążyli sie skruszyć i z żalem przeprosić. Teraz przebaczyc im moze tylko Pan Bóg pod określonymi warunkami. A do tego czasu powinni być przez ludzką sprawiedliwość piętnowani i karani z całą surowością!

 8. greg
  greg :

  W uzupełnieniu do mojego komentarza z dn. 29.12.2018 r. godz. 11.54, do silnie bulwersujących, bezczelnych, naciąganych i niezgodnych z historyczną, obiektywną prawdą naukową wypowiedzi, negacjonisty wołyńskiego pana Piotra (Petra) Tymy, negujących lub trywializujących ogrom bestialskich, barbarzyńskich zbrodni na ponad 180 000 polskiej ludności cywilnej (oraz przymusowego, pod groźbą śmierci z banderowskich rąk, wysiedleniu ponad 600 000 Polaków z terenów woj.: wołyńskiego, lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego II RP) dokonanych przez członków, ze względu na powszechność i skalę stosowania przez nich, barbarzyńskich metod ludobójstwa na: polskiej, żydowskiej, białoruskiej, czeskiej, a także ukraińskiej, ludności cywilnej, słusznie uznanych w Polsce za zbrodnicze organizacji OUN-B (tzw. banderowcy) oraz UPA, chciałbym dodać, że powodowany ogromnymi, związanymi także z ciężkim losem mojej kresowej rodziny oraz próbą zabójstwa przez członków OUN, mojego, wracającego z przymusowych robót w Niemczech ojca emocjami, niepotrzenie użyłem w nim zbyt wiele, mało wnoszących do meritum dyskusji, opisowych przymiotników, i z tego powodu wyrażam ubolewanie.
  Po drugie, w swoich komentarzach odnosiłem się do bezpośrednich, nieukaranych, zwłaszcza żyjących jeszcze, sprawców tych ochydnych, zwyrodniałych, ponad wszelką wątpliwość, udokumentowanych naukowo i potwierdzonych przez ocalałych świadków zbrodni, popełnionych przez banderowców i im podległych, na Wołyniu oraz terenach przedwojennej Małopolski.
  Po trzecie, absolutnie nie odnosiłem się do pana Tymy, więc nie wiem czym poczuł się urażony? Czyżby sam w sensie stricto, uważał się za banderowca (członka OUN-B) a może tylko ich gloryfikatora? Obecnie nie przejdzie cynicznie lansowana przez neo-banderowców i banderofili kłamliwa teza, jakoby każdy Ukrainiec, czy ukraiński patriota był, czy musiał być banderowcem. Tak absolutnie nie jest. Większość obywateli Ukrainy to normalni, uczciwi ludzie, wsród których mam wielu znajomych, a nawet przyjaciól. Jest ponad 500 udokumentowanych przypadków gdy pomagając mordowanym Polakom poświęcali życie. To są prawdziwi bohaterowie, którym należy się pomnik. Podobnie jak bohaterom wspólnych polsko-ukraińskich działań przeciw sowieckim okupantom: atamanowi Symeonowi Petlurze, kpt. Marko Bezruczko i in.
  Po czwarte, nasilę starania aby nie dać się sprowokować tak cięzką i nasyconą ukraińskimi kłamstwami tematyką w dyskursie publicznym oraz zamierzam redukować komenarze z pozycji anonimowego komentatora, na rzecz komentarzy autorskich oraz uczestnictwa w ew. konferencjach tematycznych, jako środków bardziej opiniotwórczych.
  Wreszcie, zachęcam redakcję Kresy.pl, do zamieszczanie wzorem innych rdakcji, ostrzeżeń dla czytelników, aby panować nad wzburzeniem i emocjami.

 9. vader213
  vader213 :

  Przepraszam pana Petra Poroszenkę, pana Igora Isajewa, pana Andrzeja Deszczycę i pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród litewski, za ich publiczne znieważenie w internecie z powodu przynależności narodowej a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publiczne nawoływanie do przestępstwa na ich szkodę i publiczne pochwalanie przestępstwa. Przepraszam również panią Marię Przełomiec i panią Róże Thun za publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, iż tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.