Jesienią tego roku na Litwie odbędą się wybory parlamentarne. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin wytypowała swoich kandydatów do Seimasu.

W niedzielę w Wilnie odbyła się konferencja Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. Zgromadziła członków 31-osobowej Rady Naczelnej oraz prezesów 78 kół terenowych partii. Jak zrelacjonował polski portal na Litwie L24.lt głównym celem partyjnego zjazdu było zatwierdzenie programu i kandydatów na tegoroczne wybory parlamentarne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Konferencję otworzył prezes partii Waldemar Tomaszewski, który stwierdził – „Po 25 latach naszej działalności po raz pierwszy mamy znacząco więcej kandydatów niż możemy umieścić na 141-osobowej liście. Koła wytypowały aż ponad 200 osób”. Jak uznał – „To oznacza, że nasza organizacja wzrasta w siłę, nasi ludzie są coraz bardziej aktywni”. Program wyborczy AWPL-ZChR zmieścił się na 22 stronach i jest osadzony na takich fundamentach jak wartości chrześcijańskie, sprawiedliwość społeczna, polityka prorodzinna, prawa mniejszości narodowych.

Listę krajową kandydatów partii otworzy Zbigniew Jedziński z Podbrodzia, który jest jej posłem także w bieżącej i był w poprzedniej kadencji. Jedziński jest szefem struktur partyjnych w rejonie święciańskim. Jako radny miejski Podbrodzia na przełomie lat 80 i 90 XX wieku brał udział w działaniach na rzecz autonomii Wileńszczyzny. Znany jest także z prób przeforsowania lustracji, a także projektu ustawy ograniczającego aborcję.

Czytaj także: Zbigniew Jedziński dla Kresy.pl: Nawet Sowieci zostawiali polskim szkołom większe prawa

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Drugie miejsce na liście krajowej otrzymał Jarosław Narkiewicz. Parlamentarny weteran partii, były wiceprzewodniczący Seimasu, a obecnie minister komunikacji. Za nim znalazła się Rita Tamašunienė minister spraw wewnętrznych Litwy i przewodnicząca frakcji parlamentarnej AWPL-ZChR. Czwarte miejsca na liście krajowej uzyskała dotychczasowa poseł z Wilna Wanda Krawczonok, a piąte prezes Związku Polaków na Litwie Michał Mackiewicz.

Polska partia wystawi także swoich kandydatów w okręgach jednomandatowych w których wybieranych jest 71 spośród 141 członków parlamentu. W okręgu niemenczyńskim o mandat będzie ubiegała się także Tamašunienė. W okręgu miednickim dotychczasowy poseł Czesław Olszewskim. Natomiast „świeżą krew” w parlamentarnej reprezentacji polskiej partii może stanowić Beata Pietkiewicz, która po raz pierwszy będzie ubiegać się o mandat posła z okręgu solecznickiego. Przedstawicielka młodego pokolenia w polskiej partii jest obecnie zastępcą mera rejonu solczenickiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wymienione wyżej jednomandatowe okręgi wyborcze obejmują obszar zamieszkanej przez Polaków Wileńszczyzny i reprezentanci polskiej partii mają tam duże szanse na zwycięstwo. AWPL-ZChR obstawi jeszcze 37 JOW.

l24.lt/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz