Fragmenty drona na terytorium Mołdawii

Na terytorium Mołdawii, przy granicy Ukrainy wykryto kolejne szczątki drona. Służba pograniczna twierdzi, że przypominają dron samobójczy używany przez Rosjan.

„Około godziny 16:40 w pobliżu wioski Nova Etulia w rejonie vulkanesztyńskim odkryto kolejne fragmenty drona podobnego do Geran-2. Informacja została przekazana właściwym organom, a dostęp do obszaru, w którym znaleziono szczątki drona, był ograniczony” – podała w sobotę mołdawska Straż Graniczna.

Fragmenty drona odnaleziono na polu około 2 km od granicy mołdawsko-ukraińskiej i około 5 km od wspomnianej wsi, jak dodał informujący o sprawie mołdawski portal Newsmaker. Rejon stanowi część południowej, autonomicznej prowincji Mołdawii – Gagauzji.

Przypomniał on, że wieczorem 11 lutego w tym samym rejoni, odkryto już fragmenty drona bojowego typu Shahed. Podczas oględzin miejsca katastrofy saperzy znaleźli głowicę drona zawierającą około 50 kg materiałów wybuchowych. Portal nie podał czy szczątki znalezione w sobotę to fragmenty tego samego drona.

To nie pierwszy przypadek, gdy na terytorium Mołdawii spadają pociski, drony używane przez strony walczące na Ukrainie. W grudniu 2022 roku mołdawscy pogranicznicy znaleźli szczątki rakiety, również choć, inaczej niż obecnie, w północnej części kraju. Pierwsza taka sytuacja miała miejsce w Mołdawii w końcu października tego roku.

W styczniu 2023 r. inne szczątki znaleziono w okolicy mołdawskiej miejscowości Larga. W tym samym rejonie szczątki rakiety wykryto jeszcze raz miesiąc później.

Czytaj także: Kolejny dron spadł na terytorium Rumunii

newsmaker.md/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply