Obroszyn Wielki

Dawny pałac biskupów lwowskich. Od 1645 r. wieś Obroszyn była własnością biskupów Lwowskich. Pierwszym z nich był słynny pisarz Grzegorz z Sanoka. Swój rozkwit miejscowość przeżywała za czasów biskupa Jana Skarbka (+1733), który wybrał to miejsce na swoją rezydencję. W 1730 r. stanął tu pałac, wzniesiony przez architekta Józefa Fontanę. Pałac miał łączyć francuską elegancję ze starymi wzorcami polskimi. Kolejny Arcybiskup – Mikołaj Ignacy Wyżycki (+1757) ukończył budowę i wyposażył wnętrza, a także wzniósł kaplicę pałacową. Abp Wacław Sierakowski (+1780) wybudował tu wspaniałe oranżerie. W pałacu znajdowała się galeria portretów arcybiskupów lwowskich. W 2 poł. XIX w. rezydencja podupadła. W czasie I wojny światowej została zdewastowana, a wyposażenie rozgrabione. Restauracja na początku lat 20-tych XX w., dokonana przez konserwatora Józefa Piotrowskiego i architekta Bronisława Wiktora, zmieniła wygląd zewnętrzny i wnętrza. Obecnie w pałacu ma siedzibę Instytut Rolnictwa i Marketingu.
Zbigniew Hauser
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz