Projekt uchwały – odpowiedzi Rady Najwyższej Ukrainy na uchwały Senatu i Sejmu RP ws. ludobójstwa na Wołyniu został zarejestrowany w ukraińskim parlamencie. Jego autorami są liderzy największych ukraińskich frakcji parlamentarnych. Wyrażono w nim „rozczarowanie i głębokie zaniepokojenie” z faktu przyjęcia uchwały wołyńskiej i wezwano, by Polska zaprzestała „polityzacji tragicznych stron ukraińsko – polskiej historii”. Dokument może zostać przyjęty jeszcze dziś.
Projekt uchwały „O odpowiedzi Rady Najwyższej Ukrainy w związku z uchwałami Senatu i Sejmu RP ws. tragedii wołyńskiej”został zarejestrowany w ukraińskim parlamencie.
Jak informuje agencja Unian, pod projektem uchwały podpisali się następujący liderzy frakcji parlamentarnych: Ihor Hryniw (Blok Petra Poroszenko), Maksym Burbak (Front Ludowy), Ołeh Bereziuk (Samopomoc), Julia Tymoszenko (Batkiwszczyna) i Ołeh Laszko (Patria Radykalna).
W projekcie zaznaczono, że parlament Ukrainy „z przykrością, rozczarowaniem i głębokim zaniepokojeniem przyjął uchwałę Senatu i zgodne uchwalenie przez Sejm RP”uchwały wołyńskiej. Stwierdzono, że „nadała ona polityczną i historycznie niepoprawną ocenę tragicznych stron ukraińsko-polskiej historii, które dotyczą tragedii na Wołyniu”.
W tekście podkreślono, że ukraiński parlament uważa ustanowienie Dnia pamięci ofiar ludobójstwa popełnionego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP w latach 1943-1945 za „przejaw polityzacji tragicznych stron ukraińsko – polskiej historii”. Projekt stwierdza, że uchwała wołyńska zagraża dorobkowi politycznemu i dyplomatycznemu obu krajów i narodów, w zakresie wzajemnego przebaczenia i pojednania, a także upamiętnienia polskich i ukraińskich ofiar.
W zarejestrowanym projekcie Rafa Najwyższa Ukrainy potępia także jednostronne działania Senatu i Sejmu RP,mające na celu rewizję pozytywnych rezultatów współpracy „konstruktywnego ukraińsko-polskiego dialogu w ostatnich dziesięcioleciach”.
W projekcie ukraiński parlament wzywa również Polskę do zaprzestania polityzacji kwestii Wołynia i skupienia się na konstruktywnym budowaniu wzajemnych relacjipomiędzy Polską a Ukrainą na rzecz wzmocnienia partnerstwa w demokratycznej Europie w oparciu o wartości europejskie.
Według wcześniejszych zapowiedzi przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Andrija Parubija, uchwała ta może zostać jeszcze dziś przyjęta przez Radę Najwyższą Ukrainy.
Przeczytaj:
Ukraińscy parlamentarzyści potępiają uchwały Sejmu i Senatu w sprawie Wołynia
Ukraiński parlament przygotował odpowiedź na „antyukraińską” uchwałę Senatu ws. Wołynia
Ukraińscy intelektualiści i politycy: Polacy dokonali ludobójstwa na odwiecznie ukraińskich ziemiach
Na początku sierpnia w sieci pojawił się tekst projektu uchwaływs. upamiętnienia ukraińskich ofiar „ludobójstwa dokonanego przez polskie państwo w latach 1919-1951” i ustanowienia 24 marca Dniem pamięci o nich. Został on oficjalnie złożony w ukraińskim parlamencie. Padają w nim ostre oskarżenia pod adresem Polski.
Wcześniej w ukraińskim parlamencie pojawiły się dwa inne projekty uchwał, które miały być odpowiedzią Ukrainy na uchwałę polskiego Senatu ws. ludobójstwa na Wołyniu. W ostrych słowach ukraińscy deputowani potępili wówczas działania polskich senatorów, a także „antyukraińskie” uchwały Sejmu i Senatu.
Unian.net / Kresy.pl





























