Badacze przebadali trzy miejsca pochówku, w tym dwie mogiły zbiorowe i jeden grób pojedynczy. Największy z grobów, w którym złożono ciała 11 żołnierzy, został wcześniej wielokrotnie splądrowany. Odnalezione szczątki mają zostać poddane analizom, a następnie pochowane na cmentarzu wojennym.
W czerwcu na terenie Nadleśnictwa Spychowo w województwie warmińsko-mazurskim przeprowadzono prace sondażowo-ekshumacyjne, podczas których odkryto szczątki 18 niemieckich żołnierzy poległych w 1945 roku.
Kilkudniowe badania prowadziła Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”. Archeolodzy pracowali w kilku położonych blisko siebie miejscach w rejonie Szlaku Fortyfikacji Szczycieńskiej Pozycji Leśnej.
Może Cię zainteresować: Dr Leon Popek: Ekshumacje ofiar na Wołyniu mogą potrwać nawet kilkaset lat
Wojenne ślady w mazurskich lasach
Szlak Fortyfikacji Szczycieńskiej Pozycji Leśnej, nazywany potocznie Linią Hindenburga, tworzy pętla umocnień o długości blisko 5 km. Na terenie Nadleśnictwa Spychowo zachowały się schrony i inne pozostałości fortyfikacji związanych z działaniami wojennymi.
„Polskie lasy skrywają niezliczone ślady przeszłości. Szczególne piętno odcisnęła w nich II wojna światowa, której pozostałości widoczne są w wielu miejscach. Jednym z takich reliktów w województwie warmińsko-mazurskim jest Szlak Fortyfikacji Szczycieńskiej Pozycji Leśnej, potocznie zwany Linią Hindenburga. To licząca blisko 5 km długości pętla umocnień na terenie Nadleśnictwa Spychowo” — przekazali archeolodzy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”.
W pobliżu trasy znajdowały się również groby wojenne, które przez lata pozostawały ukryte w lesie. Pochowano w nich żołnierzy poległych w 1945 roku, gdy podczas ostatnich miesięcy II wojny światowej przez Mazury przechodziła ofensywa Armii Czerwonej.
Dwie mogiły zbiorowe i grób pojedynczy
Badania objęły trzy nieznacznie oddalone od siebie miejsca pochówku. Dwa groby miały charakter zbiorowy, natomiast trzeci był mogiłą pojedynczą.
„W trzech nieznacznie od siebie oddalonych lokalizacjach odnaleźliśmy szczątki łącznie 18 żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w 1945 roku. Dwa pochówki miały charakter zbiorowy, a jeden był grobem pojedynczym. Niestety największa mogiła, w której pierwotnie złożono ciała 11 żołnierzy, została wielokrotnie splądrowana. Było to możliwe, ponieważ miejsce pochówku znajduje się w znacznym oddaleniu od siedzib ludzkich” — poinformowali badacze.
Odległe położenie największej mogiły ułatwiało jej wielokrotne plądrowanie. Fotografie wykonane podczas prac i przedstawiające odnalezione szczątki udostępniło Nadleśnictwo Spychowo.
Szczątki trafią na cmentarz wojenny
Po zakończeniu ekshumacji szczątki zostaną przekazane do dalszych analiz. Badania mają służyć zabezpieczeniu mogił przed kolejnymi zniszczeniami oraz ustaleniu informacji o pochowanych w nich osobach.
Ostatecznie szczątki poległych mają zostać przeniesione na cmentarz wojenny i pochowane zgodnie z zasadami dotyczącymi ofiar konfliktów zbrojnych.
Kresy.pl/spychowo.olsztyn.lasy.gov.pl/RMF24































