Gorzkie Żale. Nabożeństwo, które narodziło się w Warszawie

13 marca 1707 roku w kościele Świętego Krzyża w Warszawie po raz pierwszy odprawiono nabożeństwo Gorzkich Żali – jedno z najbardziej charakterystycznych nabożeństw pasyjnych w polskiej tradycji katolickiej.

Powstało ono na początku XVIII wieku i szybko rozpowszechniło się w całym kraju. Choć na przestrzeni wieków wprowadzano drobne zmiany językowe, zasadnicza struktura nabożeństwa pozostała niemal niezmieniona do dziś.

Powstanie Gorzkich Żali wiąże się z działalnością ówczesnego proboszcza warszawskiej świątyni, ks. Michała Bartłomieja Tarły, oraz działającego przy niej Bractwa św. Rocha. Na początku XVIII wieku rozpoczęli oni starania o wprowadzenie nowego nabożeństwa pasyjnego, które pomagałoby wiernym głębiej przeżywać rozważanie Męki Chrystusa. Tekst i strukturę nabożeństwa opracował ks. Wawrzyniec Stanisław Benik ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo. Jeszcze w 1707 roku wydał on drukiem książeczkę pod tytułem „Snopek Myrry z Ogroda Gethsemańskiego albo żałosne Gorzkiey Męki Syna Bożego rospamiętywanie”. Już w pierwszych dziesięcioleciach nabożeństwo zdobyło znaczną popularność – w ciągu półwiecza jego tekst doczekał się wielu wydań.

Czytaj też: Papież do Polaków: uczestniczcie w Gorzkich żalach i podejmujcie czyny miłości

Gorzkie Żale są nabożeństwem pasyjnym odprawianym w okresie Wielkiego Postu, najczęściej w niedziele. Ich istotą jest wspólne rozważanie Męki Chrystusa poprzez śpiew i modlitwę. Nabożeństwo ma zwykle charakter eucharystyczny – towarzyszy mu wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz kazanie pasyjne.

Układ nabożeństwa od początku zachował się niemal bez zmian. Rozpoczyna je tzw. Pobudka (Zachęta), czyli pieśń wzywająca wiernych do rozważania cierpienia Chrystusa. Następnie odczytywana jest Intencja wprowadzająca w temat rozważań. Każda część nabożeństwa zawiera trzy pieśni: Hymn, Lament duszy nad cierpiącym Jezusem oraz Rozmowę duszy z Matką Bolesną. Całość kończy się zazwyczaj kazaniem pasyjnym i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Nabożeństwo podzielone jest na trzy części, które odpowiadają kolejnym etapom Męki Pańskiej. W kolejnych niedzielach Wielkiego Postu śpiewa się jedną z nich, tak aby cały cykl został odprawiony dwukrotnie w ciągu sześciu tygodni postu. W niektórych parafiach praktykowane jest również odprawianie wszystkich części jednocześnie, zwłaszcza w Wielki Piątek.

Choć pierwotna melodia Gorzkich Żali nie jest dziś znana, nabożeństwo od początku miało charakter śpiewany. Najstarsze zapisy nutowe pojawiły się dopiero w XIX wieku w śpiewnikach kościelnych. W różnych regionach Polski wykształciły się także lokalne warianty melodii.

Gorzkie Żale są nabożeństwem powstałym w Polsce i szczególnie związanym z polską tradycją religijną. Do dziś pozostają ważnym elementem przeżywania Wielkiego Postu w wielu parafiach w kraju, a także w duszpasterstwach polonijnych na świecie.

Czytaj też: Jacek Kowalski: Sześć stacji niedzieli palmowej w Pakości Anno 1769

Kresy.pl

Tagi: , , ,
forma płatności