Oficer poborowy zmarł w szpitalu w wyniku śmiertelnego ataku nożem podczas kontroli dokumentów, poinformowało 4 grudnia Zachodnie Dowództwo Operacyjne Ukrainy.
Oficer terenowego centrum poborowego Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Bondarenko prowadził kontrolę dokumentów w centrum Lwowa. Jeden z zatrzymanych przez niego w środę mężczyzn odmówił okazania dokumentów, zachowywał się agresywnie, a w końcu wyciągnął nóż i dźgnął Bondarenko w pachwinę, powodując poważny krwotok, podał portal “The Kyiv Independent”.
kresy_ads_728]
Pomimo wysiłków lekarzy, Bondarenko – który wcześniej służył na pierwszej linii frontu – zmarł z powodu poważnej utraty krwi. Sprawca, przy pomocy miotacza gazu pieprzowego spryskał jeszcze dwie osoby, po czym zbiegł z miejsca zdarzenia. Już w czwartek ukraińska Policja Narodowa poinformowała o zatrzymaniu podejrzanego o atak, 37-letniego mieszkańca Lwowa.
W obliczu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę na dużą skalę, w dniu 24 lutego 2022 r. władze Ukrainy ogłosiły stan wojenny i mobilizację. Zdolni do służby mężczyźni w wieku od 25 (początkowo 27) do 60 lat mogą być przymusowo powoływani do wojska.
“Brutalne porywanie mężczyzn w wieku poborowym z ulic przez oficerów poborowych – często do czekających miniwanów – stało się szeroko rozpowszechnioną praktyką, ponieważ niedobory siły żywej na ukraińskim polu bitwy idą w parze z mniejszą liczbą cywilów chętnych do zgłaszania się na ochotnika, zwłaszcza do piechoty” – opisuje kontekst ukraiński portal.
Pisze on o mnożących się “aktach przemocy” wobec oficerów poborowych. “Kyiv Independent” napisał o październikowym zdarzeniu w Odessie, gdzie mieszkańcy portowego miasta zaatakowali rekrutów na dużym targu hurtowym, a dwóch oficerów poborowych zostało rannych, gdy mężczyzna oddał do nich strzał z pistoletu w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim.
Czytaj także: Fala ataków na komisje poborowe na Ukrainie – zginęły dwie osoby
kyivindependent.com/kresy.pl































