Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Brzoską. „Prezydent wyraził duże zainteresowanie”

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Brzoską, przewodniczącym Rządowego Zespołu ds. Deregulacji, by omówić obywatelską inicjatywę „Sprawdzamy” oraz projekty deregulacyjne i rozwojowe.

5 maja 2025 r. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Rafałem Brzoską, prezesem InPost i przewodniczącym Rządowego Zespołu ds. Deregulacji. Rozmowa dotyczyła inicjatywy obywatelskiej „Sprawdzamy” oraz projektów deregulacyjnych i rozwojowych. Do dalszych rozmów włączyli się eksperci Pałacu Prezydenckiego, którym przewodniczyła szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.

Rafał Brzoska podsumował wizytę w Pałacu Prezydenckim we wpisie opublikowanym na portalu X. Zaznaczył, że spotkanie z prezydentem miało charakter konstruktywnej, godzinnej dyskusji na temat sposobu selekcji projektów deregulacyjnych oraz konkretnych propozycji legislacyjnych złożonych już na ręce rządu. Brzoska poinformował, że prezydent wyraził duże zainteresowanie tematami obywatelskimi, takimi jak domniemanie niewinności podatnika, zatory płatnicze dla małych firm, przewlekłość sporów gospodarczych w sądach oraz cyfryzacja.

„Wierzę, że deregulacja i projekty rozwojowe są tymi, które powinny być wyjęte spod sporów politycznych. Dobra, godzinna dyskusja z Prezydentem Andrzejem Dudą o inicjatywie społecznej sprawdzaMY, sposobie selekcji projektów deregulacyjnych i konkretnych projektach już złożonych na ręce Rządu. Duże zainteresowanie Pana Prezydenta projektami, które dotykają kluczowych obszarów obywatelskich, takich jak domniemanie niewinności podatnika, odblokowania zatorów płatniczych dla małych firm, odblokowanie sporów gospodarczych w sądach oraz projektów rozwojowych i cyfryzacyjnych. Wstępna deklaracja złożenia podpisu pod tymi projektami ustaw, które będą miały rekomendacje inicjatywy społecznej. Dziękuję w imieniu wszystkich zaangażowanych” – napisał Brzoska.

Prezydent nie opublikował jeszcze osobnego komentarza po spotkaniu, jednak Kancelaria Prezydenta potwierdziła jego odbycie oraz zaangażowanie ekspertów w dalszą część rozmów.

Wcześniej, 24 kwietnia z Rafałem Brzoską spotkał się premier Donald Tusk. W ramach pierwszego etapu deregulacyjnego programu powstać ma ok. 120 projektów ustaw. Premier określił planowane zmiany jako największe od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. – „Tak masywnej zmiany de facto ustrojowej – bo w wielu dziedzinach życia zmieniamy ustrój – nie było od przystąpienia Polski do UE” – powiedział Tusk.

Rafał Brzoska, lider inicjatywy SprawdzaMY, poinformował, że jego zespół zebrał blisko 15 tys. zgłoszeń i komentarzy. Na stronie internetowej opublikowano 259 projektów, z czego 197 już rozpatrzono. – „Jesteśmy właściwie na finiszu tego gigantycznego sprintu” – stwierdził Brzoska, dodając, że ponad 61 proc. projektów zostało przyjętych do realizacji.

Zespół deregulacyjny funkcjonuje w ramach rządowej inicjatywy od lutego 2025 r., kiedy to premier Tusk powierzył Brzosce kierowanie pracami nad przygotowaniem pakietu uproszczeń. Według Macieja Berka, szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów, rząd przeanalizował już 173 postulaty. Zatwierdzono 108 z nich (62 proc.), z czego 11 zostało już wdrożonych, a 17 znajduje się w toku prac legislacyjnych. 26 propozycji wymaga dalszej analizy, natomiast 32 odrzucono – głównie z uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem i stabilnością finansów publicznych.

W opublikowanym w ubiegłą sobotę wywiadzie dla PAP Rafał Brzoska powiedział, że jego prace w zespole deregulacji potrwają do końca maja, a później wróci do obowiązków w swoim przedsiębiorstwie.

Brzoska dodał, że jego zdaniem obowiązujące w Polsce przepisy tworzą lepsze warunki dla międzynarodowych korporacji niż dla lokalnych przedsiębiorstw. Wyraził opinię, że “jesteśmy tylko biorcami narzuconych przez Brukselę przepisów, które ograniczają naszą konkurencyjność”.

Jako przykład wskazał mechanizm cen transferowych, który – według niego – umożliwia zagranicznym firmom transferowanie części zysków za granicę, co z kolei obniża ich podstawę opodatkowania w Polsce. “Deregulacja ma m.in. służyć również wyeliminowaniu tego zjawiska” – podkreślił.

Coraz częściej pojawiają się medialne doniesienia, że Lewica hamuje deregulację proponowaną przez zespół Rafała Brzoski. Z ustaleń Money.pl wynika, że partia przygotowuje się do publicznej krytyki części pomysłów deregulacyjnych omawianych w ramach specjalnego zespołu oraz sposobu prowadzenia tych prac na poziomie rządowym. Wewnątrz ugrupowania słychać, że Lewica zamierza zablokować około jedną trzecią z tych propozycji i „ujawnić ich absurdy”.

Kresy.pl/X

Tagi: , , , ,
forma płatności