Z dodatku solidarnościowego mogą skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 roku, w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła. Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł może być pobierany maksymalnie przez 3 miesiące – poinformował w sobotę ZUS.

O dodatek solidarnościowy mogą wnioskować osoby, które po 15 marca 2020 r. straciły pracę albo ich umowa wygasła z powodu COVID-19 – poinformował w sobotę ZUS. Świadczenie wynosi 1400 zł. Można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące.

Podkreślono, że o nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony, po tym terminie, wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie i przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek” – czytamy.

Świadczenie przysługuje też bezrobotnym, którzy już są zarejestrowani w urzędzie pracy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi wypłacany dotychczas zasiłek dla bezrobotnych  lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji.

Zaznaczono, że termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2020 r.  Wniosek można złożyć jedynie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS (wniosek EDS). „Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE” – podkreśla ZUS.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ustawa o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 została podpisana w sobotę przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zobacz także: Niemiecka „tarcza antykryzysowa” 20 razy większa niż polska

zus.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz