Członkowie NATO odrzucili nasze pragnienia – oświadczył wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy, Ihor Żowkwa.

W wywiadzie dla „Financial Times” zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy, Ihor Żowkwa powiedział, że Ukraina tymczasowo odrzuca kroki na rzecz wstąpienia do NATO. Zdaniem otoczenia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, przystąpienie Ukrainy do Sojuszu w perspektywie krótkoterminowej jest niemożliwe.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Członkowie NATO odrzucili nasze pragnienia. Niczego więcej w tym zakresie robić nie będziemy” – powiedział Żowkwa.

Przeczytaj: Zełenski: zrozumieliśmy, że Ukraina nie będzie członkiem NATO

Media zwracają uwagę, że na najbliższym szczycie NATO w Madrycie ma zostać przyjęta nowa wersja dokumentu przewodniego, czyli koncepcji strategicznej Sojuszu. Jego poprzednia wersja zobowiązywała NATO do rozwijania partnerstwa z Ukrainą. W nowej redakcji dokumentu Sojusz miałby to partnerstwo potwierdzić.

Wiadomo też, że Ukraina domaga się usunięcia z koncepcji strategicznej NATO wszelkich wzmianek o Rosji jako partnerze. Według ostatniej wersji dokumentu, NATO chce dążyć do „prawdziwego partnerstwa strategicznego” z Rosją i uważa współpracę NATO-Rosja za strategicznie ważną.

Żółkiew przyznał, że oczekuje, iż wszelkie wzmianki o Rosji zostaną usunięte. Zwrócił jednak uwagę, że niektóre kraje chcą zostawić miejsce na dialog.

Nie wystarczy po prostu przekreślić słowo „partner”… Oczekujemy, że w koncepcji strategicznej NATO będzie więcej poważnych ostrzeżeń dla rosyjskiego agresora” – powiedział wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy. Zaapelował też do państw członkowskich NATO, by „nie wstydzili się” podczas formułowania stanowiska względem Moskwy. Jego zdaniem, ważne jest też to, by w dokumencie opisana została wojna na Ukrainie”.

Jeśli NATO nie ujawni prawdziwej sytuacji o tym, co dzieje się w Europie, na Ukrainie, to ten dokument będzie kolejnym dokumentem, zupełnie nieistotnym” – dodał Żółkiew.

Przeczytaj: Na Ukrainie maleje poparcie dla członkostwa w NATO [SONDAŻ]

Unian / FT / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz