Pięciu pakistańskich żołnierzy zginęło w czasie służby przy granicy Afganistanu. Strzały oddano z terytorium sąsiedniego państwa.

O tragicznym incydencie poinformował w niedzielę portal telewizji France24. Miało do niego dojść w nocy z soboty na niedzielę. Zabici to żołnierze Korpusu Granicznego. Według władz w Islamabadzie, zostali zabici przez strzelców z terytorium Afganistanu.

Strzelcy mieli należeć do organizacji Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP), czyli ruchu pakistańskich talibów zachowujących organizacyjną odrębność do swoich afgańskich odpowiedników, ale kierujących się tą samą ideologią. Sam TPP podał, że jego bojownicy zabili nie pięciu lecz sześciu pakistańskich żołnierzy.

Służba informacyjna pakistańskich sił zbrojnych podała, że siły te podjęły już akcję odwetową przeciw talibom i “terroryści ponieśli ciężkie straty”. Władze w Islamabadzie potępiły również “użycie terytorium afgańskiego przez terrorystów”.

France24 przypomniała, że to nie jedyne problemy pakistańskich sił zbrojnych i bezpieczeństwa. Dopiero w sobotę udało im się stłumić wystąpienia separatystów z grupy etnicznej Beludzów. W starciach w południowo-zachodniej części kraju zginęło dziewięciu pakistańskich żołnierzy. Wyeliminowano 20 bojowników separatystów.

Region Beludżystanu, choć jest dla Pakistanu zagłębiem surowców naturalnych nadal pozostaje jednym z biedniejszych regionów kraju. Walki wybuchły w nim wkrótce po tym, gdy odwiedzając Chiny premier Pakistanu Imran Khan rozmawiał na temat przyciągnięcia inwestycji z tego kraju właśnie do Beludżystanu. Ma przez niego przebiegać China-Pakistan Economic Corridor (CPEC) będący odnogą “Pasa i drogi” czyli “nowego jedwabnego szlaku”.

W ramach tego projektu Pakistan już jest ważnym partnerem ChRL. Chińczycy stworzyli swój port w Gwadarze zapewniający im swobodne wyjście na Ocean Indyjski.

Czytaj także: Przyszłość Chin leży na lądzie

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply