Zniszczono pomnik UPA w Mołodyczu [+FOTO]

We wsi Mołodycz w powiecie jarosławskim na Podkarpaciu zamalowano farbą pomnik upamiętniający bojowników UPA.

Pomnik zlokalizowany jest na miejscowym cmentarzu greckokatolickim. Składa się z dwóch tablic, z których jedna upamiętnia „żołnierzy UPA poległych w latach 1945-1947”.Tę część pomnika, z tryzubem i inskrypcją ku czci bojowników UPA, zamalowano czerwoną i niebieską farbą. Drugą z nich wymalowano również napis „UPA”, prawdopodobnie jako część nieczytelnego w całości hasła. Część Ukraińców oskarża o zniszczenie pomnika „polskich nacjonalistów”.

Tablica została postawiona w 2002 roku. W czerwcu ubiegłego roku tę samą część pomnika zamalowano białą i czerwoną farbą, umieszczając pod spodem symbol Polski Walczącej. Prezes Związku Ukraińców w Polsce, Petro Tyma twierdził wówczas, że było to „pokłosie rekonstrukcji w Radymnie i awantury w sprawie Wiązownicy”.Tyma złożył też zawiadomienie w sprawie profanacji pomnika. W 2013 roku prezes ZUwP próbował wmówić widzom Polsat News, że rekonstrukcja zbrodni wołyńskiej odbywa się na terenach, gdzie w czasie II wojny światowej Polacy mordowali Ukraińców.

Przeczytaj również: Piotr Tyma kłamie na wizji

W kwietniu 1945 roku bojownicy UPA zamordowali łącznie 37 Polaków z Mołodycza. Spalono również ponad 100 polskich zagród.

Vk.vom / gazeta.pl / Kresy.pl

Reklama10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jaro7 :

  Brawo,od dawna apeluje do narodowców,kibiców aby kasowali te bandyckie pomniki,Tyma jak ci się nie podoba banderowcu to wypier…j do siebie na upainę.Ale mnie zastanawia od czego sa w Polsce urzędnicy? Kto pozwolił na budowę,a jak nie pozwolił to dlaczego samowola budowlana nie została zniszczona w ramach nakazu nadzoru budowlanego.Od czego jest tzw „wymiar sprawiedliwości”?Chyba nie idą „wzorem ‚komendanta Pobuta?!!! Suma sumarum -kasowac dalej aż wszystkie zostaną zniszczone.

 2. kojoto
  kojoto :

  Szkoda tylko, ze takie dzialania sa wciaz podejmowane w ramach walki partyzanckiej, ale mam nadzieje, ze dozyje czasów w których na szczeblu państwowym i wojewódzkim bwdzie sie niedobitki pamiatek po ukrainskich zdziczalych zbrodniarzach rozwalac buldozerami oplaconymi ze skladek mniejszosci rusinskiej uwazajacej sie za ukraincówj. tak to powinno wygladac. Póki co to trzeba rozwalic maksymalnie duzo tago szajsu zeby dotarlo to wrwszcie do opinii publicznej. Zobaczymy co wtedy beda w TV opowiadac PISdory i cala reszta ukladu okraglostolowego.

 3. wepwawet :

  Już myślałem, ze „polscy patrioci” z Rosji nawiedzili znajdujący się w Mołodyczu pomnik „walczących o wolność” zwyrodnialców z upa i postąpili z nim wedle swego zwyczaju. — Przyznam, że jestem skonsternowany – pomnik nie został zniszczony, jeno oblany farbą – a to wielka różnica. Dodam, że musiałem sprawdzić swoje zdjęcia z września 2014r. Gdyż sposób pomalowania jest bardzo podobny (przyznam, posądzałem redakcję o sprzedanie starego newsa) – jednak nie. Ukraińcy wyczyścili pomnik swoich „dzielnych herojów”, a ktoś (pewnie ta sama osoba sądząc po sposobie postępowania) postanowił na swój sposób zaprotestować przeciw gloryfikacji ludobójców. — Widzę, że Tyma znów będzie się pieklił i płakał jaki to despekt spotkał jego ulubieńców.

 4. raf66 :

  Ciekawe czy na upadlinie istnieje Związek Polaków na Ukrainie i czy dostaje tyle samo pieniędzy na działalność od ichniejszego Rządu ile Pan Tyma ? Swoją drogą na każdym kroku upadlińcy plują w twarz naszym politykom , wszędzie podkreślają uwielbienie dla bydlaka Bandery i morderców z U.P.A a nasi NIC!!! Co się jeszcze musi wydarzyć żeby wreszcie zmieniła się pro upowska polityka naszego Rządu?Raf66