Ukraiński pocisk manewrujący Neptun w nowej wersji ziemia-ziemia osiąga zasięg 1000 km. Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował o przeprowadzonych testach i skutecznych atakach na strategiczne cele.

Ukraińskie siły zbrojne dysponują nową wersją pocisku manewrującego Neptun, zdolną do uderzenia na dystansie 1000 kilometrów. O przeprowadzeniu testów i skutecznym użyciu nowej broni poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent powiedział, że „Długi Neptun” przeszedł pomyślne próby i został wykorzystany w precyzyjnych uderzeniach na cele wroga.

„Dzisiaj mieliśmy również raporty o naszym programie rakietowym. Mamy znaczące wyniki. Nowy ukraiński pocisk, celne uderzenie. Zasięg to tysiąc kilometrów” – przekazał Zełenski. „Nadal pracujemy nad zagwarantowaniem bezpieczeństwa Ukrainy” – dodał.

Ukraińskie media branżowe podają, że pociski rakietowe Neptun były wcześniej używane do niszczenia strategicznych celów, w tym składów amunicji i paliwa na terytoriach tymczasowo okupowanych oraz w samej Rosji. Chociaż oficjalne potwierdzenia ich użycia pojawiają się rzadko, niektóre informacje przekazują anonimowe źródła w ukraińskim wojsku i wywiadzie.

Adaptacja pocisku Neptun do zwalczania celów naziemnych została po raz pierwszy ogłoszona w kwietniu 2023 roku. Wówczas przedstawiciel Ministerstwa Obrony Ukrainy potwierdził, że trwają prace nad modyfikacją systemu rakietowego.

„Długi Neptun” jest wystrzeliwany z tej samej wyrzutni co poprzednia wersja pocisku przeciwokrętowego R-360 Neptun. Został wyposażony w nowy system naprowadzania, obejmujący satelitarny system pozycjonowania do kontroli lotu oraz naprowadzanie na podczerwień w końcowej fazie ataku.

W listopadzie 2024 roku Zełenski ogłosił, że Ukraina wyprodukowała już ponad sto pocisków rakietowych. Szczegółowe dane dotyczące tempa produkcji oraz liczby użytych jednostek nie zostały ujawnione.

Jak pisaliśmy, w sierpniu ub. roku w sieci zamieszczono film, na którym przypuszczalnie po raz pierwszy pokazano nową wersję ukraińskiego, przeciwokrętowego pocisku manewrującego Neptun, przystosowaną do rażenia celów naziemnych. Wówczas analitycy szacowali zasięg tej broni na około 400 km.

W mediach pojawiła się opinia, że zmodyfikowane rakiety systemu Neptun mogły zostać użyte pod koniec lipca 2024 r. podczas nocnego ataku na obrzeżach lotniska Chalino w pobliżu Kurska w Rosji. Podczas uderzenia zniszczony miał zostać skład amunicji.

Przypomnijmy, że w 2023 roku w mediach pojawiły się doniesienia, według których Ukraińcy zmodyfikowali swoje przeciwokrętowe rakiety manewrujące rodzimej produkcji Neptun, by mogły atakować cele naziemne z odległości kilkuset kilometrów. Jeden z ukraińskich urzędników twierdził wówczas, że nieco wcześniej tak zmodyfikowaną rakietę systemu Neptun użyto do ataku na Krym, a ściślej do zniszczenia systemów obrony powietrznej S-400. W grudniu 2023 roku ukraiński resort obrony potwierdził istnienie takiego pocisku.

Zobacz: Ukraina prezentuje nagranie startu nowego pocisku rakietowego. Media: to może być zmodyfikowany Neptun [+VIDEO]

Przypomnijmy, że jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę, we wrześniu 2021 informowano, że system przeciwokrętowych rakiet manewrujących RK-360MC Neptun można przystosować do atakowania celów lądowych.

Mil.in.ua / defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz