Zełenski: Ukraina tworzy pierwszą na świecie flotę dronów morskich

Ukraina tworzy pierwszą na świecie flotę dronów morskich – oświadczył w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na Międzynarodowym Forum Przemysłu Obronnego. Wyraził opinię, że już mają decydujący wpływ na przebieg wojny na morzu.

Zdaniem Zełenskiego, Ukraina potrzebuje własnego przemysłu zbrojeniowego, by pokonać Rosję. Ukraiński prezydent wyraził opinię, że “ukraińscy producenci stają się coraz potężniejsi”. Jak dodał, nie dotyczy to tylko państwowych przedsiębiorstw, lecz i prywatnych firm, które dopiero rozpoczęły działalność, ale już sprawdziły się “bardzo dobrze”.

“Świat widzi, do czego zdolne są ukraińskie rakiety, nasze technologie i ukraińskie drony. Tworzymy pierwszą na świecie flotę morskich dronów, co czyni rosyjskie okręty wojenne bezużytecznymi i zmusza je do ukrywania się” – powiedział Zełenski, cytowany w sobotę przez agencję UNIAN.

Przeczytaj: Tajemniczy morski dron spod Sewastopola na Krymie [+FOTO]

Agencja zwraca uwagę, że po niedawnych atakach na Sewastopol, Rosja zaczęła ukrywać swoje okręty. Wcześniej rosyjskie okręty chroniono przed ukraińskimi dronami morskimi, przenosząc je właśnie do portu w Sewastopolu, który ma być zabezpieczony specjalnymi barierami.

Obecnie produkuje się 134 rodzaje dronów morskich, jednak większość z nich to modele rozpoznawcze lub szkoleniowe – podkreśla UNIAN. “Ukraińskie drony są wyjątkowe. Ich fenomen polega na tym, że jako pierwsze na świecie wykazały skuteczność podczas rzeczywistych działań bojowych na morzu, jako element wojny na pełną skalę” – uważa medium.

Zwracaliśmy uwagę, że w ramach Międzynarodowego Forum Przemysłu Obronnego ukraińskie firmy podpisały 20 dokumentów z partnerami zagranicznymi, a do Sojuszu Przemysłu Obronnego przystąpiło 38 firm z 19 krajów – wśród nich nie ma Polski.

Pierwsze Międzynarodowe Forum Przemysłu Obronnego (DFNC1) w Kijowie zgromadziło 252 firmy z ponad 30 krajów produkujące pełną gamę broni, sprzętu wojskowego i systemów obronnych. Forum zorganizowały wspólnie trzy ukraińskie ministerstwa, w tym Ministerstwo Przemysłu Strategicznego, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Prezydent Ukrainy poinformował, że do “Sojuszu” przystąpiły firmy z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Kanady, Bułgarii, Bułgarii, Australii, Belgii, Litwy, Łotwy i Estonii.

unian.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Nie wierzę ,że nie ma sposobu na te ukraińskie cuda na patyku – ruscy już je obejrzeli i wiedza jak z nimi walczyć a na razie okręty stoją w portach do czasu znalezienia antidotum . To jest też broń obosieczna – bo Amerykanie dobrze wiedzą ,że też nie są bezpieczni ze swoimi lotniskowcami w razie wojny z Chinami jeśli nawet ukraińcy trąbią na cały postępowy świat o cudownej banderowskiej broni uziemionej nieczynnymi starlinkami.