Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski powiedział, że po USA i Niemcach, teraz również Holandia na pewno przekaże Ukraińcom systemy obrony powietrznej Patriot. Według niego, to dopiero początek.

We wtorek wieczorem w swoim wystąpieniu do narodu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj ma już zagwarantowane od Zachodu trzy systemy obrony powietrznej Patriot.

Zełenski podkreślił, że wcześniej Holandia zadeklarowała, że przekaże Ukraińcom baterię Patriot.

„Dziś nadeszła bardzo ważna wiadomość od premiera Niderlandów, Marka Rutte. Ta wiadomość to faktycznie kontynuacja naszych wcześniejszych rozmów. Ukrainie zostanie przekazana jeszcze jedna bateria Patriot” – powiedział prezydent Ukrainy.

Według Zełenskiego, to dopiero początek. Powiedział też, że trwają prace nad nowymi decyzjami w celu wzmocnienia ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Prezydent powiedział też, że rozmawiał we wtorek z prezydentem Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa dotyczyła współpracy obronnej.

„Aktywnie przygotowujemy się do nowego spotkania w formacie „Ramstein”. Szykujemy też nowe, ważne kroki dyplomatyczne. Dzisiaj też o nich rozmawialiśmy” – dodał.

Jak podała wcześniej agencja Bloomberg, holenderski rząd rozważa wysłanie na Ukrainę systemu Patriot. Według źródeł, na które serwis się powołał, ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta już niebawem.

Później premier Holandii, Mark Rutte podczas wizyty w USA przyznał, że jego kraj weźmie udział w dostarczaniu systemów obrony powietrznej Ukraińcom. Dodał, że wcześniej rozmawiał telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, żeby omówić tę decyzję.

W grudniu USA poinformowały, że przekażą Ukrainie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, m.in. jedną baterię systemu obrony powietrznej Patriot wraz z rakietami; dodatkową amunicję do artyleryjskich systemów rakietowych HIMARS i 500 precyzyjnych pocisków artyleryjskich kal. 155 mm.

Jak pisaliśmy, Biały Dom poinformował, że USA zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy wozy Marder. Ponadto, Niemcy w ślad za Amerykanami mają wysłać Ukraińcom dodatkową baterię Patriot.

Z kolei na początku stycznia rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit przekazał, że Patrioty z Niemiec trafią zarówno do Polski, jak i na Ukrainę.

Czytaj także: Błaszczak: niemieckie Patrioty w ciągu kilku najbliższych dni. „Będą wpięte w polski system dowodzenia”

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply