Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał w niedzielę ważnego dowódcę wojskowego. Chodzi o generała Eduarda Moskalowa. Przyczyna decyzji nie została wskazana.

W niedzielę Wołodymyr Zełenski odwołał generała Eduarda Moskalowa z funkcji dowódcy Połączonych Sił Ukrainy, które walczą w rejonie Donbasu na wschodzie kraju. Dekret w opisywanej sprawie pojawił się na stronie Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

Moskalow pełnił tę funkcję od marca ubiegłego roku.

Agencja Reuters zwraca uwagę, że w ostatnich tygodniach prezydent Wołodymyr Zełenski określał sytuację militarną na wschodzie kraju jako “trudną” i “bolesną”.

Siły rosyjskie koncentrują się aktualnie na mieście Bachmut, dokonując kolejnych ataków. Strona ukraińska i zachodni urzędnicy informują, że Rosjanie ponoszą tam ciężkie straty.

Sztab ukraińskiej armii poinformował w niedzielę, że rosyjskie wojska przeprowadziły tego dnia kilka nieudanych ataków w rejonie Bachmutu.

Na początku lutego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że walki na froncie w Donbasie uległy zaostrzeniu, co jest skutkiem dążenia Rosjan do wykazania się jakimś sukcesem na polu bitwy.

Podziękował wszystkim gotowym do walki żołnierzom, którzy, według niego, demonstrują wytrwałość, jakiej potrzebuje Ukraina. „Przez cały ten czas wytrwale staliśmy – od lutego do lutego. Teraz wróg stara się przynajmniej zdobyć cokolwiek, żeby pokazać, że Rosja ma jakiekolwiek szanse [na wygranie wojny] w rocznicę inwazji” – powiedział ukraiński przywódca.

Zobacz także: Bachmut bliski okrążenia przez siły rosyjskie [+MAPA]

president.gov.ua / reuters.com / pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply