Zjednoczone Emiraty Arabskie wycofały się z umowy z Airbusem na zakup kilkunastu śmigłowców wielozadaniowych H225M Caracal za około 800 milionów euro, poinformował we wtorek magazyn Breaking Defense.

Jak poinformował we wtorek portal Breaking Defense, Zjednoczone Emiraty Arabskie wycofały się z umowy z Airbusem na zakup kilkunastu śmigłowców wielozadaniowych H225M Caracal za około 800 milionów euro.

Waszyngtońska publikacja zacytowała Muammara Abdulla Abushehaba, urzędnika w ZEA w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa, który powiedział, że decyzja nie była podyktowana względami politycznymi, ale finansowymi i technicznymi.

Obejmowały one wysokie koszty cyklu życia, ograniczenia w dostosowywaniu się do wymagań misji i złożoną propozycję techniczną, jak powiedział urzędnik w wywiadzie z 8 maja.

Biuro medialne rządu ZEA nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.Airbus Helicopters odmówił szczegółowego komentarza.

„Służymy siłom zbrojnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich od ponad 40 lat. Jesteśmy dumni z naszych relacji, które służą również stosunkom dwustronnym między Francją a ZEA” — powiedział rzecznik Airbusa. „Nie komentujemy dyskusji, które prowadzimy z naszym klientem”.

Zamówienie zostało złożone podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Abu Zabi w grudniu 2021 r. wraz z kontraktem na 80 myśliwców Rafale i było postrzegane jako impuls dla linii montażowej w południowej Francji w obliczu niższego popytu na ropę i gaz.

Przypomnijmy, że w 2021 roku Polska podpisała porozumienie z Airbusem, które kosztowało Polskę 80 mln złotych. Skarb Państwa zawarł ugodę z koncernem Airbus w sprawie niepodpisanego kilka lat temu kontraktu na zakup śmigłowców H225M Caracal dla Sił Zbrojnych RP. “Ugoda została już zatwierdzona sądownie. Wyjściowa kwota, jakiej żądali Francuzi, była kilkukrotnie wyższa. Polski rząd i koncern Airbus ustalili wspólne stanowisko w tej sprawie. Jak wynika z naszych informacji, obie strony zdecydowały się zamknąć spór, a jednocześnie ‘spoglądają w przyszłość'” – pisze DGP.

Kresy.pl/Breaking Defense

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply