Boliwia poinformowała we wtorek o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem z powodu ataków na Strefę Gazy. Władze kraju oskarżyły Izrael o “zbrodnie przeciwko ludzkości”.

Boliwia “postanowiła zerwać stosunki dyplomatyczne z państwem izraelskim, odrzucając i potępiając agresywną i nieproporcjonalną izraelską ofensywę wojskową, która ma miejsce w Strefie Gazy” – oświadczył na konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych kraju Freddy Mamani, cytowany przez agencję Reuters.

Władze kraju oskarżyły Izrael o “zbrodnie przeciwko ludzkości” – podkreśla portal The Times of Izrael.

Agencja Reuters przypomina, że Boliwia zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem pod rządami Evo Moralesa w 2009 r., co było wyrazem protestu przeciwko izraelskim atakom na Strefę Gazy. Zostały one przywrócone w 2020 r. pod rządami prezydent Jeanine Anez.

Przeczytaj: Palestyńskie władze informują o tysiącach ofiar śmiertelnych wśród mieszkańców Gazy – prawie połowa to dzieci

Chile zdecydowało z kolei o odwołaniu swojego ambasadora “w obliczu niedopuszczalnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego popełnionych przez Izrael w Strefie Gazy” – oznajmiło MSZ kraju Ameryki Południowej w oświadczeniu.

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro również ogłosił, że odwołuje ambasadora swojego kraju w Izraelu.

We wtorek siły izraelskie zbombardowały bloki mieszkalne w Dżabalija, gęsto zaludnionym osiedlu-obozie dla uchodźców w północnej części Strefy Gazy. Na miejscu eksplozji widać było wielki krater i potężne rumowisko. Ratownicy i zwykli ludzie próbowali ratować żywych spod gruzów. Strona palestyńska twierdzi, że w ataku zabitych i rannych zostało łącznie kilkaset osób.

Zobacz także: Ruch Huti ogłosił atak na Izrael. Izraelczycy twierdzą, że system Arrow zestrzelił rakietę balistyczną

reuters.com / timesofisrael.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply