Minister rolnictwa Czesław Siekierski oświadczył w sobotę, że podczas najbliższego spotkania w Brukseli chce rozmawiać m.in. o tym, aby UE partycypowała w pokryciu części kosztów strat, które ponieśli polscy rolnicy. Chodzi o straty spowodowane niekontrolowanym napływem zboża z Ukrainy.

Minister Siekierski spotkał się w sobotę w Zosinie (pow. hrubieszowski) z przedstawicielami protestujących rolników. Zapowiedział, że podczas poniedziałkowego spotkania rady ministrów rolnictwa Unii Europejskiej przedstawi postulaty polskich rolników. “Dzisiaj przyjechałem głównie z myślą, aby skonkretyzować jeszcze raz te wszystkie propozycje, postulaty” – powiedział.

Siekierski przekazał, że podczas sobotnich rozmów poruszono głównie trzy problemy polskich rolników. Pierwszy dotyczy Ukrainy i nadmiernego otwarcia granic, które nastąpiło decyzją Komisji Europejskiej.

“To otwarcie spowodowało właściwie, że Ukraina – jeśli chodzi o rynek – jest w Unii Europejskiej i korzysta z tych wszystkich możliwości eksportowych, rozwojowych. My to rozumiemy (…), chcemy dalej pomagać, ale jednocześnie nie chcemy, żeby za to płaciła, czy ponosiła koszty głównie jedna grupa zawodowa i to z krajów granicznych” – podkreślił minister.

“Stąd chcemy rozmawiać także w Unii Europejskiej, żeby Unia partycypowała w pokryciu części kosztów tych strat, które rolnicy ponieśli poprzez tę nierównowagę na rynku, która się wytworzyła poprzez otwarcie (granicy) i napływ niekontrolowanych towarów na rynek Polski – kontynuował Siekierski.

Zadeklarował, że Polska nadal zamierza wspierać Ukrainę. Jak dodał, “innym obszarem są sprawy gospodarcze, które muszą być prowadzone zgodnie z zasadami ekonomii, rozliczeń itd.”.

W piątek szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że do polskich rolników trafi pierwsza płatność w ramach funduszu Next Generation w wysokości 1,4 mld euro.

“Brdzo podziwiam ciężką pracę wykonywaną przez rolników, żebyśmy mogli cieszyć się zdrową żywnością (…) Rolnicy martwią się o swoją przyszłość i jest to uzasadnione, dlatego wsłuchujemy się i działamy” – oświadczyła przewodnicząca Komisji.

CZYTAJ TAKŻE: Rolnicza “Solidarność”: Tusk manipuluje, żeby stłumić protesty rolników

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply