Ukraiński koncern UkrObronProm pokazał po raz pierwszy publicznie prototypy karabinków M4-WAC-47 – klonów amerykańskich AR-15/M16, które mogą zastąpić karabinki Kałasznikowa.

M4-WAC-47 jest klonem amerykańskiej konstrukcji AR-15/M16. Karabin powstał w Stanach Zjednoczonych i został wyprodukowany przez amerykańską firmę Worldwide Aeros Corp. (znane także pod marką Aeroshaft), kierowaną przez ukraińskiego inżyniera-emigranta Igora Pasternaka.

UkrObronProm chce nakłonić ukraińskie ministerstwo obrony do przeprowadzenia testów wojskowych karabinków M4-WAC-47. Jeżeli ukraińskie dowództwo podejmie taką decyzję konstrukcja przedzie próby użytkowe, w jednostkach wojskowych i policyjnych. W wypadku ich pomyślnego przebiegu ukraińskie ministerstwo obrony może podjąć decyzję o jej wprowadzeniu do uzbrojenia. Zdaniem ekspertów procedura może zająć od kilku miesięcy do kilku lat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Główny prokurator wojskowy Ukrainy: Każdy Ukrainiec powinien mieć broń

Wedle umowy między Ukroboronservice (spółką podległą UkrObronProm) i Worldwide Aeros Corp. karabinki będą najpierw montowane, a następnie częściowo lub w całości produkowane na Ukrainie. Przedstawiciele UkrOboronProm chcą, aby M4-WAC-47 został następcą systemu karabinków Kałasznikowa w siłach zbrojnych Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Amerykańska konstrukcja jest klonem karabinka AR-15/M16. M4-WAC-47 zostać dostosowany do amunicji 7,62 mm x 39, 5,45 mm x 39 lub 5,56 mm x 45. Można to zrobić poprzez wymiany komory zamkowej i zastosowanie odpowiedniego magazynka. Dostosowanie jest ułatwione przez podobną długość całkowita wszystkich nabojów.

M4-WAC-47 nie jest jedyną zagraniczną konstrukcją montowaną na Ukrainie. W 2012 ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo KNWO Fort pokazało karabinki Fort-221 i Fort-223. Są to klony CTAR-21 i X95 dostosowane do amunicji 5,45 mm x 39. W 2014 armia ukraińska zakupiła 500 karabinków Fort-221 i Fort-223.

Zdjęcia z prezentacji konstrukcji:

Pokaz potencjalnego następcy Kałasznikowa
Pokaz potencjalnego następcy Kałasznikowa
Pokaz potencjalnego następcy Kałasznikowa
Pokaz potencjalnego następcy Kałasznikowa
Pokaz potencjalnego następcy Kałasznikowa
Pokaz potencjalnego następcy Kałasznikowa

Kresy.pl / milmag.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz