Ukraiński koncern UkrObronProm pokazał po raz pierwszy publicznie prototypy karabinków M4-WAC-47 – klonów amerykańskich AR-15/M16, które mogą zastąpić karabinki Kałasznikowa.

M4-WAC-47 jest klonem amerykańskiej konstrukcji AR-15/M16. Karabin powstał w Stanach Zjednoczonych i został wyprodukowany przez amerykańską firmę Worldwide Aeros Corp. (znane także pod marką Aeroshaft), kierowaną przez ukraińskiego inżyniera-emigranta Igora Pasternaka.UkrObronProm chce nakłonić ukraińskie ministerstwo obrony do przeprowadzenia testów wojskowych karabinków M4-WAC-47. Jeżeli ukraińskie dowództwo podejmie taką decyzję konstrukcja przedzie próby użytkowe, w jednostkach wojskowych i policyjnych. W wypadku ich pomyślnego przebiegu ukraińskie ministerstwo obrony może podjąć decyzję o jej wprowadzeniu do uzbrojenia. Zdaniem ekspertów procedura może zająć od kilku miesięcy do kilku lat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Główny prokurator wojskowy Ukrainy: Każdy Ukrainiec powinien mieć broń

Wedle umowy między Ukroboronservice (spółką podległą UkrObronProm) i Worldwide Aeros Corp. karabinki będą najpierw montowane, a następnie częściowo lub w całości produkowane na Ukrainie. Przedstawiciele UkrOboronProm chcą, aby M4-WAC-47 został następcą systemu karabinków Kałasznikowa w siłach zbrojnych Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Amerykańska konstrukcja jest klonem karabinka AR-15/M16. M4-WAC-47 zostać dostosowany do amunicji 7,62 mm x 39, 5,45 mm x 39 lub 5,56 mm x 45. Można to zrobić poprzez wymiany komory zamkowej i zastosowanie odpowiedniego magazynka. Dostosowanie jest ułatwione przez podobną długość całkowita wszystkich nabojów.

M4-WAC-47 nie jest jedyną zagraniczną konstrukcją montowaną na Ukrainie. W 2012 ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo KNWO Fort pokazało karabinki Fort-221 i Fort-223. Są to klony CTAR-21 i X95 dostosowane do amunicji 5,45 mm x 39. W 2014 armia ukraińska zakupiła 500 karabinków Fort-221 i Fort-223.

Zdjęcia z prezentacji konstrukcji:

Pokaz potencjalnego następcy Kałasznikowa
Pokaz potencjalnego następcy Kałasznikowa
Pokaz potencjalnego następcy Kałasznikowa
Pokaz potencjalnego następcy Kałasznikowa
Pokaz potencjalnego następcy Kałasznikowa
Pokaz potencjalnego następcy Kałasznikowa

Kresy.pl / milmag.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz