Napadnięto biskupa pomocniczego Jana Sobiło pochodzącego z Zarzecza koło Niska, który pełni posługę w diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Do ataku doszło w rzymskokatolickiej katedrze Miłosiernego Boga Ojca w Zaporożu w nocy 17 sierpnia. Sprawca rzucał kamieniami i gruzem na terenie przy katedrze, uszkadzając znajdujący się tam pomnik ku czci Armii Polskiej z lat 1939-1940. Następnie napadł z gołymi rękami na polskiego biskupa. Jana Sobiło. Ukraińskie media podają, że polski duchowny otrzymał drobne urazy.

39-letni mieszkaniec Zaporoża który napadł na polskiego biskupa został zatrzymany przez pracowników katedry, po czym przywiązano go do ławki. Wezwano policję, która zabrała atakującego.

Wcześniej ofiarą słownych napaści na Ukrainie padł m. in. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Był on ostro krytykowany za wypowiedź z maja tego roku. Duchowny stwierdził: m.in., że wojna w Donbasie to znak dla Ukraińców od Boga, by stanęli w prawdzie i wyznali winę swojego narodu za ludobójstwo Polaków. Za wypowiedzi te ukraińskie media oskarżały arcybiskupa o bycie polskim „kolonizatorem”. W czerwcu Ukraińska Partia Galicyjska (UHP) wydała oświadczenie, w którym zażądała wydalenia z Ukrainy metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego.

Tę informację dostarczył portal Kresy.pl.
Wspieraj rzetelne dziennikarstwo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraina: Klasztor pod Lwowem zaatakowany koktajlami Mołotowa

kresy.pl / depo.ua

Reklama2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz