Zamiast repolonizacji mediów “reeuropeizacja”

W rozmowie z Wirtualnymi Mediami posłanka Joanna Lichocka mówiła o potrzebie “reeuropeizacji mediów” – poinformował w piątek portal. Wcześniej politycy PiS mówili o potrzebie repolonizacji.

Jak poinformował w piątek portal Wirtualne Media, w rozmowie z nimi posłanka Joanna Lichocka mówiła o potrzebie “reeuropeizacji” mediów, a nie tak jak wcześniej wielokrotnie zaznaczał obóz rządzący – “repolonizacji”.

“Zażartowałam sobie” – mówiła w wywiadzie. “Chodzi o to, żeby podmioty spoza Unii Europejskiej nie mogły zdominować polskiego rynku medialnego. W tej nowelizacji jest wyraźnie napisane, że istnieje luka w prawie, która pozwala na przejęcie mediów działających w Polsce przez podmioty spoza UE” – tłumaczyła portalowi Wirtualnemedia.pl Lichocka. “Ta nowelizacja nie jest związana z konkretnym procesem koncesyjnym, tylko reakcja na pewną szczelinę, która jest niebezpieczna dla rynku medialnego w Polsce” – uważa Lichocka.

“Nie podoba nam się ta ustawa” – mówił w programie “Tak jest” na antenie TVN24 Krzysztof Bosak. “Zawsze byłem zwolennikiem kapitału polskiego w mediach, natomiast uważam, że przedstawianie ustawy w taki sposób, w takiej atmosferze i w tym kontekście, gdzie wiadomo, że od dawna jest otwarta sprawa koncesji w KRRiT, to jest jakieś nieporozumienie” – mówił.

Jak pisaliśmy, projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji został wniesiony w czwartek do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE. Nowe przepisy mają zapobiec przejmowaniu mediów w Polsce przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE plus Islandia, Liechtenstein i Norwegia), w tym także przez podmioty zależne zarejestrowane na obszarze EOG. Może to uderzyć w Grupę TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery zarządzający nią za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Holandii.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price odniósł się do projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który jest odbierany jako przygotowanie do nieprzedłużenia koncesji stacji TVN.

Price zabrał głos w sprawie projektu ustawy o radiofonii i telewizji w piątek, podając dalej na Twitterze wczorajszy tweet chargé d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych Bixa Aliu na ten sam temat. Przypomnijmy, że szef amerykańskiej ambasady pisał m.in., że „USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej”. Aliu dodawał, że „Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji”.

Podając dalej wczorajszy wpis Bixa Aliu Ned Price rozwinął jego ostatnią tezę. “W silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Zróżnicowane głosy i niezależne punkty widzenia informują społeczeństwo i rozliczają rząd – są niezbędne dla demokracji, w tym dla Polski i Stanów Zjednoczonych” – napisał rzecznik Departamentu Stanu.

Kresy.pl/Wirtualne Media/TVN24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply