Komisja Europejska poinformowała, że zakończyły się negocjacje w sprawie wymiany handlowej między Unią Europejską a krajami Mercosur. Europoseł z ramienia Konfederacji Anna Bryłka ostrzega przed negatywnymi skutkami paktu dla polskiego i europejskiego rolnictwa.
W piątek Komisja Europejska poinformowała, że zakończyły się negocjacje w sprawie umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Brukselę reprezentowała Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, a Mercosur prezydenci Brazylii – Luiz Inácio Lula da Silva, Argentyny – Javier Milei, Paragwaju – Santiago Peña, Urugwaju Luis Lacalle Pou.
Komisja Europejska w oficjalnym komunikacie informuje, że umowa między UE a krajmy Mercosur wzmocni więzi handlowe i polityczne między “podobnie myślącymi i wiarygodnymi partnerami”. Ma ona wesprzeć wzrost gospodarczy, zwiększyć konkurencyjność i wzmocnić odporność po obu stronach poprzez otwarcie możliwości handlowych i inwestycyjnych oraz ma zapewnić zrównoważony dostęp do surowców. Bruksela podkreśla, że umowa stanowi ona ważny kamień milowy w walce ze zmianami klimatycznymi dzięki “silnym, konkretnym i mierzalnym zobowiązaniom do powstrzymania wylesiania”.
Komisja oświadczyła, że bierze pod uwagę interesy wszystkich Europejczyków, w tym sektora rolniczego. Umowa z Mercosur ma pomóc zwiększyć eksport rolno-spożywczy z krajów Unii, chroniąc jednocześnie wrażliwe sektory.
Bruksela dodaje w oficjalnym przekazie, że dzięki umowa Mercosur zabezpieczy i zdywersyfikuje łańcuchy dostaw. Stworzy nowe możliwości dla wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw, usuwając zaporowe cła na eksport z UE do Ameryki Południowej. Zaoszczędzi przedsiębiorstwom z UE 4 mld euro ceł rocznie. Ma zapewnić preferencje handlowe w strategicznych sektorach przemysłu o zerowej emisji netto, takich jak technologie energii odnawialnej i paliwa niskoemisyjne. Ponadto umowa ma pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom eksportować więcej produktów.
“Zakończyliśmy negocjacje w sprawie umowy UE-Mercosur. Oznacza to początek nowej historii. Teraz nie mogę się doczekać, aby omówić ją z krajami UE. Ta umowa będzie działać na rzecz ludzi i przedsiębiorstw. Więcej miejsc pracy. Więcej możliwości wyboru. Wspólny dobrobyt” – przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
We have concluded the negotiations for the EU-Mercosur agreement.
It marks the beginning of a new story.
I now look forward to discussing it with EU countries.
This agreement will work for people and businesses.
More jobs. More choices. Shared prosperity. pic.twitter.com/4E9z1Ztamc
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 6, 2024
Aby umowa z Mercosur została ratyfikowana musi zostać przetłumaczona na wszystkie języki urzędowe UE a następnie przekazana do Parlamentu Europejskiego, Radzie Europejskiej. Europoseł Anna Bryłka z Konfederacji, Ruchu Narodowego zwróciła uwagę, że na mocy traktatów Komisja Europejska jest jedynym negocjatorem umów handlowych w imieniu dwudziestu siedmiu państw, ale każdy tekst podpisany z krajami Mercosuru musi uzyskać ratyfikację poprzez uzyskanie zgody co najmniej 15 państw członkowskich reprezentujących 65% populacji UE oraz poprzez zebranie większości w Parlamencie Europejskim. Mniejszość blokująca może również zatrzymać ratyfikację czyli 4 państwa reprezentując ponad 35% populacji UE, aby zablokować umowę.
‼️Negocjacje umowy o wolnym handlu UE-Mercosur zakończone! Teraz rozpocznie się procedura ratyfikacji, czyli zatwierdzenie przez Parlament i Radę.
Na mocy traktatów Komisja jest jedynym negocjatorem umów handlowych w imieniu dwudziestu siedmiu państw, każdy tekst podpisany z… https://t.co/a38bURzhYO
— Anna Bryłka (@annabrylka) December 6, 2024
Anna Bryłka podkreśliła również umowa UE z Mercosur bezpośrednio zagraża polskim i europejskim rolnikom, narażając ich na nieuczciwą konkurencję. Ze względu na dużo wyższe koszty prowadzenia gospodarstw rolnych są w Europie, podczas gdy standardy produkcji w Ameryce Południowej są znacznie poniżej naszych. Doprowadzi do utraty suwerenności żywnościowej, ponieważ zwiększa naszą zależność od importu w czasie, gdy produkcja rolna w Europie spada z powodu zbyt złożonych norm. Ponadto polityk Konfederacji zaznacza, że przyjęcie tej umowy stanowiłoby zdradę wytycznych negocjacyjnych i woli państw, które przewidywały ratyfikację przez parlamenty narodowe, ponieważ pochodzą one z 1999 r. “Wymuszanie tego porozumienia większością kwalifikowaną, bez uzyskania konsensusu wszystkich państw członkowskich, jest zaprzeczeniem demokracji i otwarciem puszki Pandory” – podkreśliła Anna Bryłka.
Poniżej kilka wątków dotyczących umowy o wolnym handlu między UE a krajami Mercosur:
– Porozumienie to bezpośrednio zagraża polskim i europejskim rolnikom, narażając ich na nieuczciwą konkurencję. Dużo wyższe koszty prowadzenia gospodarstw rolnych są w Europie, podczas gdy… pic.twitter.com/llcoSHQWoC— Anna Bryłka (@annabrylka) December 6, 2024
Jak pisaliśmy na naszym portalu pod koniec listopada premier Donald Tusk poinformował w trakcie posiedzenia rządu, że Polska nie zaakceptuje porozumienia z grupą Mercosur w obszarze rolnictwa.
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie unijnego porozumienia o wolnym handlu z państwami Mercosuru, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwia i Urugwaj.
Paragraf pierwszy tej uchwały brzmi: „Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji z Mercosur w obszarze rolnictwa, w szczególności wobec podwyższenia kontyngentów celnych na mięso drobiowe na ostatnim etapie wymiany ofert taryfowych” – cytował premier.
Przeciwko umowie z Mercosurem opowiada się również Francja. Kraje popierające porozumienie to Niemcy, Hiszpania, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Łotwa, Luksemburg, Portugalia, Włochy i Szwecja. Austria swoją zgodę uzależnia od wejścia w życie klauzul lustrzanych.
ec.europa.eu/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!