Więcej „Kart Polaka” w Mołdawii

W Bielcach w Mołdawii, w których mieszka około dwóch tysięcy Polaków, wzrasta zainteresowanie „Kartą Polaka”. Nie ma dnia, by do „Domu Polskiego” w tym mieście nie zgłosiła się jakaś osoba z zapytaniem, jakie wymogi trzeba spełnić, by ją otrzymać.

– Na razie otrzymało ją tylko dwadzieścia osób – mówi dyrektor „Domu Polskiego” w Bielcach Ewelina Maszerowa, młoda Polka, która po studiach na Uniwersytecie w Gdańsku wróciła na rodzinną ziemię. – Wniosków przyjętych przez Konsulat Generalny RP w Kiszyniowie jest sporo – tak, że należy się spodziewać, iż w najbliższym czasie ilość wydanych „Kart Polaka” znacznie się zwiększy. Konsulat przyjąłby ich jeszcze więcej, ale niestety wiele osób ubiegających się o „Kartę Polaka” nie spełnia warunków formalnych. Mają np. polskie nazwiska i dokumenty, ale nie znają języka. By im pomóc, organizujemy w naszym „Domu Polskim” kursy języka polskiego, by mogli nauczyć się języka przodków.Kresy.pl/(mak)

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz