Ukraiński wywiad wojskowy (GUR) opublikował listę 13 firm, które produkują mikrochipy wykorzystywane do naprowadzania rosyjskich rakiet.

„Amerykańskie, brytyjskie, szwajcarskie, kanadyjskie i belgijskie firmy pomagają umożliwić rosyjskim rakietom zabijanie ukraińskich cywilów” – przekazała ukraińska armia.

„Do naprowadzania pocisków Rosja wykorzystuje opracowany przez siebie system GLONASS, odpowiednik GPS. GLONASS powstał w 1982 r. na zlecenie Ministerstwa Obrony ZSRR. Chociaż GLONASS jest systemem o podwójnym przeznaczeniu, jest używany głównie przez wojskowych do celowania w ukraińskie miasta” – czytamy w komunikacie Dyrekcji Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Ukraiński wywiad wojskowy zauważa, że GLONASS opiera się na mikrochipach produkowanych przez zagraniczne firmy, których lista została opublikowana na kanale telegramowym służby.

Znalazły się na niej amerykańskie firmy Linx Technologies, Broadcom, Qualcomm, Telit, Maxim Integrated, TRIMBLE i Cavli Wireless. A także szwajcarskie firmy u-blox AG i STMicroelectronics, kanadyjskie Sierra Wireless i NovAtel oraz belgijska firma Septentrio i brytyjska Antenova.

Mikrochipy od zagranicznych producentów wykorzystywane mają być co najmniej w następujących rodzajach broni: dronach Orłan-10 i Shahed-136, systemach rakietowych Tornado-S i Smerch, rakietach Iskander, Kalibr i Kindżał oraz rakietach lotniczych i manewrujących X -101, X-555, X-38, X-59MK, X-31.

„Bez zagranicznych chipów obsługujących GLONASS Rosjanie będą musieli zbudować własną mikroelektronikę od podstaw. W takim przypadku kontrola eksportu i kontrola przez producentów nie zadziała, ponieważ Rosja nieustannie wymyśla nowe sposoby obejścia sankcji i zakupu technologii” – przypomniał GUR.

Dlatego GUR podkreślił: „Zagraniczne firmy powinny zdać sobie sprawę z bezpośredniego wpływu swoich produktów na zdolności obronne Rosji, zaprzestać produkcji chipów z obsługą GLONASS i usunąć funkcję obsługi tego systemu nawigacji ze wszystkich swoich urządzeń”.

CZYTAJ TAKŻE: Irańskie drony używane przez Rosjan wykorzystują części amerykańskie i… ukraińskie

Kresy.pl / t.me

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz