Ministerstwo Środowiska zatwierdziło wyniki konkursu, w którym założona przez Tomasza Sakiewicza Fundacja Media Niezależne otrzymała 6 mln zł dotacji na serwis Puszcza.tv. Jego szefową ma być publicystka „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika, Katarzyna Gójska-Hejke.

Według portalu „Wirtualne Media”, dofinansowanie zostało przyznane Fundacji Media Niezależne w ramach konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekty „przyczyniające się do integracji różnych środowisk (m.in.: przedsiębiorców, organów administracji samorządowej, organizacji pozarządowych, przedstawicieli mediów), promujące wspólne inicjatywy nakierowane na współpracę i komunikację niejednorodnych grup interesariuszy (platformy internetowe, warsztaty, publikacje)” oraz szkolenia i edukację zawodowych mających największy wpływ na przyrodę.

Z puli środków do rozdysponowania wynoszącej 12,88 mln zł najwięcej, tj. 6 mln zł, otrzymała Fundacja Media Niezależne(przy czym projekt został sklasyfikowany na 3. miejscu). Druga najwyższa dotacja wyniosła 2,52 mln zł. Zgodnie z projektem, mają one zostać przeznaczone na przygotowanie i obsługę serwisu Puszcza.tv. Portal ten miałby mieć na celu „propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności, ochrony, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie terenów Puszczy Białowieskiej”. Łączny koszt tego projektu to 7,16 mln zł.

Szefową portalu Puszcza.tv i całego projektu ma zostać Katarzyna Gójska-Hejke, publicystka „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika, znana m.in. z ostrych ataków na Akcję Wyborczą Polaków na Litwie– partię reprezentującą interesy polskiej mniejszości w tym kraju. Ostro atakowała też byłą przedstawicielkę Ruchu Kukiza na Kresach, lwowską dziennikarkę Marię Pyż-Pakosz, nazywając ją m.in. „głosem Rosji”.Dużym echem odbył się również jej niesławny „wywiad” z Pawłem Kukizemprzed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. Z kolei w ub. roku Gójska-Hejke uznała kontrmanifestację środowisk patriotycznych Przemyśla wobec prowokacyjnego marszu Ukraińców z 26 czerwca za „bandycki napad” i chciała przepraszać za niego Ukraińców.

Czytaj również:

Tomasz Sakiewicz postuluje zdradę litewskich Polaków

„Gazeta Polska” znów atakuje Akcję Wyborczą Polaków na Litwie

Jak wynika z dokumentów, do których dotarł powiązany z Agorą i porunijną opozycją portal oko.press, z uzyskanej dotacji 3,14 mln zł ma zostać przeznaczone na przygotowanie i obsługę serwisu Puszcza.tv, a 398 tys. zł – na system kamer rozmieszczonych z Puszczy Białkowskiej. 181 tys. zł ma kosztować rekrutacja i przeszkolenie zespołu redakcyjnego, a 1,39 mln zł – promocja projektu w mediach(w tym na portalu niezalezna.pl). Pozostałe środki mają zostać przeznaczone na działania i materiały edukacyjne (m.in. wkładki do gazet i płyty DVD ze zdjęciami i nagraniami z Puszczy Białowieskiej) oraz działania integracyjne w ramach Klubu Miłośników Puszczy. Mają one współpracować m.in. z Klubami Gazety Polskiej.

Ponieważ projekt ma być przeciwwagą dla dominujących w obszarze ochrony środowiska organizacji lewicowych, zespół redakcyjny Puszcza.tv ma być szkolony przez specjalistów szanujących wartości konserwatywne.

Koordynatorem projektu ma być Katarzyna Gójska-Hejke, a jej asystentem ds. społecznych i promocyjno-informacyjnych – Rafał Dzięciołowski (związany m.in. z Fundacją Wolność i Demokracja). Funkcje doradców mają pełnić: Katarzyna Szyszko-Podgórska (adiunkt w Instytucie Ochrony Środowiska w Warszawie, prywatnie córka ministra środowiska Jana Szyszki), ks. Tomasz Duszkiewicz (generalny duszpasterz leśników) i dr Mateusz Liziniewicz (specjalista się w naukach leśnych).

O sprawie informowaliśmy już w październiku ub. roku. Fundacja Niezależne media nie ma żadnego doświadczenia w realizacji ekologicznych projektów edukacyjnych, a będący warunekiem uczestnictwa w konkursie cel „ochrony środowiska” został wpisany do jej statutu tuż przed złożeniem wniosku o dofinansowanie z NFOŚiGW. Konkurs na dofinansowanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska został ogłoszony na początku roku. Nabór wniosków miał się zakończyć 29 kwietnia 2016. Cztery dni przed końcem tego terminu do rady Fundacji Niezależne Media wszedł Grzegorz Tomaszewski, którego brat – Konrad jest dyrektorem Lasów Państwowych. Według relacji związanego z NFOŚiGW informatora portalu oko.press, 27 kwietnia miało miejsce spotkanie wiceprezesa Funduszu, Artura Michalskiego z Katarzyną Gójską-Hejke z rady Fundacji Niezależne Media, a 28 kwietnia prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda spotkał się z Grzegorzem Tomaszewskim z rady fundacji. Po spotkaniach termin składania projektów został przedłużony do 23 maja.

Prezesem Fundacji Niezależne Media jest Joanna Jenerowicz – sekretarka redaktora naczelnego w „Gazecie Polskiej”, a wiceprezesem Marek Kordas – jeden z założycieli PiS, niegdyś warszawski radny tej partii. W radzie fundacji zasiadają: Tomasz Sakiewicz, Katarzyna Gójska-Hejke (wicenaczelna „Gazety Polskiej” i „GPC”) oraz Grzegorz Tomaszewski (krewny Jarosława Kaczyńskiego, prezes spółki Forum wydającej „GPC” i członek zarządu spółki Słowo Niezależne – wydawcy portalu niezależna.pl).

wirtualnemedia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    gan :

    Na tym polega korupcjogenność socjalizmu. Państwo dotuje wg. znanych sobie wytycznych. Prawa normalnego rynku są proste – jak robisz dobry produkt, to zarabiasz. Zły – odchodzisz w niebyt. Czy ktoś słyszał o dotacjach państwowych na produkcje Hollywood?