Fundacja Niezależne Media stara się 6 mln zł dotacji na budowę portalu o Puszczy Białowieskiej w konkursie na “aktywną edukację skierowaną do grup zawodowych mających największy wpływ na przyrodę” . Projekt został wysoko oceniony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

O wsparcie NFOŚiGW starało się 17 podmiotów, z czego 9 zostało zakwalifikowanych dalej po pierwszym etapie konkursu. Związana z Tomaszem Sakiewiczem Fundacja Niezależne Media została sklasyfikowana na trzecim miejscu. Zgłosiła ona projekt pod nazwą „Propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności, ochrony, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie terenów Puszczy Białowieskiej poprzez zbudowanie i prowadzenie portalu multimedialnego puszcza.tv”.

Koszt budowy portalu fundacja oceniła na około 7,2 miliona zlotych, z czego ponad 6 milionów miałoby być wyłożonych z pieniędzy NFOŚiGW. Jest to najkosztowniejszy projekt z wszyskich złożonych – pozostałe 16 podmiotów wnioskowało łącznie o 12,3 miliona złotych. Projekt Fundacji Niezależne Media, jeżeli zostanie zaakceptowany, pochłonie niemal połową pieniędzy przeznaczonych na działania przez NFOŚiGW, która zarezerwowała na ten cel 12,9 miliona złotych.

Fundacja Niezależne media nie ma żadnego doświadczenia w realizacji ekologicznych projektów edukacyjnych, a będący warunekiem uczestnictwa w konkursie cel „ochrony środowiska” został wpisany do jej statutu tuż przed złożeniem wniosku o dofinansowanie z NFOŚiGW. Konkurs na dofinansowanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska został ogłoszony na początku roku. Nabór wniosków miał się zakończyć 29 kwietnia 2016.Cztery dni przed końcem tego terminu do rady Fundacji Niezależne Media wszedł Grzegorz Tomaszewski, którego brat – Konrad jest dyrektorem Lasów Państwowych. Według relacji związanego z NFOŚiGW informatora portalu oko.press, 27 kwietnia miało miejsce spotkanie wiceprezesa Funduszu, Artura Michalskiego z Katarzyną Gójską-Hejke z rady Fundacji Niezależne Media, a 28 kwietnia prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda spotkał się z Grzegorzem Tomaszewskim z rady fundacji.

Po spotkaniach termin składania projektów został przedłużony do 23 maja. Pytany przez portal oko.press o spotkania i powody przedłużenia terminu rzecznik prasowy Funduszu nie odpowiedział. 9 maja Fundacja Niezależne Media zmieniła status tak, aby pasował do formalnych wymogów konkursowych. W artykule dotyczącym sposobu działania fundacji dodano, że “podtrzymywanie dziedzictwa przyrodniczego” przez fundację, rozumieć należy jako „ochronę środowiska, bioróżnorodności oraz propagowanie idei zrównoważonego rozwoju”.

Zdaniem informatora portalu i tak jest to niewystarczające, gdyż Fundacja mogłaby brać udział w konkursie NFOŚ, gdyby „ochrona środowiska” została wymieniona w statucie wśród celów działania, a nie sposobów ich realizacji. Formalnie fundacja nadal nie jest organizacją ekologiczną. Jej władze popełniły błąd.Nie przeszkodziło to jednak komisji badającej wnioski zaakceptować wniosku w pierwszym etapie. Według portalu drugi etap konkursu jest już tylko formalnością i jeżeli nie stanie się nic nieoczekiwanego to Fundacja Niezależne Media dostanie 6 mln zł z unijnych środków, którymi dysponuje NFOŚ.

Prezesem fundacji jest Joanna Jenerowicz – sekretarka redaktora naczelnego w „Gazecie Polskiej”, a wiceprezesem Marek Kordas – jeden z założycieli PiS, niegdyś warszawski radny tej partii. W radzie fundacji zasiadają: Tomasz Sakiewicz, Katarzyna Gójska-Hejke (wicenaczelna „Gazety Polskiej” i „GPC”) oraz Grzegorz Tomaszewski (krewny Jarosława Kaczyńskiego, prezes spółki Forum wydającej „GPC” i członek zarządu spółki Słowo Niezależne – wydawcy portalu niezależna.pl).

kresy.pl / okopress

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply