We wtorek przedstawiciele rosyjskiej opozycji opublikowali raport, który powstał z inicjatywy zamordowanego w lutym Borysa Niemcowa. Zdaniem autorów przedstawione w nim informacje zaprzeczają oficjalnym komunikatom Kremla o nieobecności rosyjskich żołnierzy w Donbasie.

W raporcie zatytułowanym „Putin. Wojna” stwierdzono, że Moskwa wydała ponad 53 mld rubli (około 1,04 mld dolarów) na wsparcie separatystów na wschodzie Ukrainy. Rosjanie walczący z siłami ukraińskim mają według autorów otrzymywać do 90 tys. rubli miesięcznie (niespełna 1,8 tys. dolarów). Napisano również, że jak dotąd zginęło tam co najmniej 220 rosyjskich żołnierzy. Nie mniej niż 150 miało zginąć w rejonie Iłowajska latem ubiegłego roku. Ich rodziny miały otrzymać 3 mln rubli rekompensaty pod warunkiem zachowania milczenia w tej sprawie.

Kolejnych 70 rosyjskich żołnierzy, a prawdopodobnie więcej, miało wedle informacji zawartych w raporcie polec w walkach w rejonie Debalcewa. Ich rodziny miały nie otrzymać żadnej rekompensaty.

Autorzy raportu twierdzą, że większość żołnierzy została przymuszona do oficjalnego wystąpienia z armii przed wysłaniem do Donbasu, co miało uwiarygodnić oficjalne komunikaty Kremla, według których Rosjanie walczący tam to ochotnicy.

Raport powstał w oparciu o tzw. źródła wolnego dostępu oraz wywiady z rodzinami żołnierzy rosyjskich, którzy znajdowali się w Donbasie. Prace nad nim rozpoczął Borys Niemcow, na prośbę zwracających się do niego rodzin żołnierzy, którzy mieli zginąć w walkach. Autorzy raportu twierdzą, że zawarte w nim informacje zaprzeczają oficjalnym informacjom Kremla, według których na wschodzie Ukrainy nie ma żadnych regularnych rosyjskich wojsk.

Ilja Jaszyn, współpracownik i przyjaciel Niemcowa, oskarżył prezydenta Putina o to, że okłamuje on Rosjan, zaprzeczając faktycznie prowadzonej „niewypowiedzianej, podłej cynicznej”wojnie, która jest „zbrodnią przeciwko całemu rosyjskiemu narodowi”. Jaszyn zapowiedział także, że kolejny raport może dotyczyć roli przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa w rosyjskiej polityce.

Rzecznik Kremla odmówił komentarza na temat raportu twierdząc, że nie zapoznał się z nim. Nie potrafił również powiedzieć, czy zapozna się z nim prezydent Władimir Putin.

Reuters.com / twitter.com / tass.ru / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zan
  zan :

  Zauważmy, że ten raport przeczy również rewelacjom podawanym przez USmańską propagandę, a choćby Gazetę Wyborczą powołującą się na banderowski reżim. Pół roku temu paść trupem miało już 2000 rosyjskich żołnierzy. A co do Niemcowa… Nie zapomijamy, że ta żydowska kanalia rządziła Rosją w latach 90 – kiedy to, deliktanie mówiąc, dobrze tam nie było, a gdy straciła wpływy, to kilka razy w tygodniu odwiedzaiła ambasadę amerykanską. W to że teraz współpracownicy Niemcowa pochylają się nad „nieszczęsnym narodem rosyjskim” uwierzy tylko bieda umysłowa nad Wisłą.

 2. jerzyjj
  jerzyjj :

  We wtorek przedstawiciele rosyjskiej opozycji opublikowali raport, który powstał z inicjatywy zamordowanego w lutym Borysa Niemcowa. PRZYPOMNE !!! Niemcow to świnia odsunięta od koryta, gotowa sprzedać Rosję USA, byle zachować miejsce przy korycie władzy – nawet jako namiestnik USA w Rosji.Tani pachołek banksterskiej kryminalnej swołoczy, starannie przez nich dobrany, zgodnie z ich preferencjami. Posiadał tak pożądane przez nich cechy: pazerność, głupota, lekkomyślność, lenistwo, służalczość, brak instynktu samozachowawczego i zdolności dedukcyjnego myślenia, dysfunkcyjność, chęć poklasku, władzy i mamony oraz kompletny brak uczuć wyższych.Niestety okazał się nawet dla nich kandydatem zbyt „idealnym”, że mieli go już dosyć.Tak kończą ludzie, którzy zbytnio zachłysnęli się swoją „wyjątkowością” i którzy uwierzyli w swoją „misję” dziejową.Miał 32 lata, gdy w latach 1991–1997 pełnił funkcję gubernatora Niżnogrodu. Jak ją pełnił wiedzą mieszkańcy obwodu niżnogrodzkiego: był złodziejem, erotomanem i kanalią.=== Miał 38 lat, gdy pijany Jelcyn namaścił go na wicepremiera rządu kryminalistów 1997–1998. Ale nawet pijaczyna Jelcyn zobaczył jego beztalencie i naturę kanalii i po roku wyrzucił go na zbity ryj.=== Po usunięciu z urzędu, Niemcow natychmiast stał się opozycjonistą wobec pijaczyny Jelcyna, którego nie tak dawno miłował z całej duszy!
  Założył partie Sojusz Sił Prawicowych i mianował się liderem 15 osobowej partii renegatów. Nie wyszło, więc zarejestrował republikańską partię Rosji. I znowu nic. Koryta jak nie było, tak nie było.W roku 2008 postanowił zostać prezydentem, przeciwnik – Miedwiediew – wydawał się słaby, Boria Niemcow zdobył całe 13% głosów!Sny o władzy legły w gruzach po pierwszej turze. Bez szans na powrót do polityki, sprzedał się wrogom Rosji, USA, rezunom i UE.W mediach na zachodzie Europy był mocarzem opozycji w Rosji.W rzeczywistości był tylko złodziejem, zdrajcą, ścierwem, gnojem, gównem… Brzezinski : Zabójstwo Niemcowa zorganizował SBU pod kierownictwem USA.„W zabójstwie Niemcowa brali udział specjaliści realizujący zadanie wystrzelania „niebiańskiej sotni” na Majdanie. A organizatorami byli, w tej liczbie, pracownicy służby bezpieczeństwa Ukrainy, która obecnie jest źródłem przeprowadzania prowokacji w celu stworzenia powodów do oskarżeń Rosji” To morderstwo jest bardzo podobne do śmierci kijowskiego dziennikarza Georgija Gongadze, które posłużyło za powód do rozpętania kampanii antyprezydenckiej w stosunku do ukraińskiego prezydenta Leonida Kuczmy w 2000 roku, zauważa politolog.Brzezinski twierdzi, że właśnie USA zorganizowały kryzys ukraiński, nie bez podstaw licząc, że Rosja wcześniej czy później , zaangażuje się w działania bojowe i tym samym będzie przyczyniała się do formowania jednolitej koalicji zachodniej. PS.„Staje się zupełnie oczywiste, że w drugiej dekadzie XXI wieku, zasady ojców-założycieli USA zostały zupełnie zapomniane, nasza Konstytucja służy jedynie za figowy listek dla jawnego pragnienia rządzących elit aby raz na zawsze zdobyć władzę nad światem” – Brzezinski