Funkcjonariusze gdańskiej i elbląskiej Straży Granicznej skontrolowali legalność zatrudnienia 186 cudzoziemców – 76 pracowało nielegalnie.
W gdańskiej firmie strażnicy graniczni sprawdzili 148 cudzoziemców (obywateli: Ukrainy, Białorusi, Turkmenistanu, Mołdawii i Rosji). Ustalili, że 38 cudzoziemców pracowało nielegalnie, a 89 osobom pracodawca powierzył wykonywanie pracy niezgodnie z przepisami. Głównym naruszeniem przepisów była praca bez zezwolenia. Wobec 32 osób zaniechano obowiązku powiadomienia urzędu o podjęciu lub niepodjęciu zatrudnienia przez cudzoziemców – poinformowała w środę służba prasowa SG.
W elbląskim podmiocie pośrednictwa pracy, który kierował pracowników do firmy zajmującej się przetwórstwem warzyw i owoców, funkcjonariusze zweryfikowali zatrudnienie 37 Kolumbijczyków i Wenezuelczyka. Wszystkim cudzoziemcom powierzono nielegalne wykonywanie pracy. 26 świadczyło ją bez zezwoleń, co będzie skutkowało wydaniem decyzji o zobowiązaniu do powrotu.
Wobec pracodawców i cudzoziemców Straż Graniczna skieruje wnioski o ukaranie, grozi im do 30 tys. zł grzywny.
W czwartek na terenie Warszawy i okolic funkcjonariusze Straży Granicznej skontrolowali 10 cudzoziemców pod kątem celu i warunków ich pobytu w Polsce. Jak czytamy, w przypadku siedmiu osób stwierdzono naruszenia przepisów pobytowych. Byli to obywatele Zimbabwe, Wietnamu, Ukrainy oraz trzyosobowa rodzina z Egiptu. Większość skontrolowanych cudzoziemców nie wykonała decyzji zobowiązujących do powrotu tzn. nie opuściła terytorium RP we wskazanym w decyzji terminie, nadal pozostając w Polsce nielegalnie.
Jedną z takich osób był obywatel Ukrainy zatrzymany w podwarszawskim Raszynie, który uchylał się od zrealizowania decyzji powrotowej wydanej na początku tego roku przez PSG w Zgorzelcu. Mężczyzna podejrzany był o pomocnictwo w ułatwianiu nielegalnego transportu cudzoziemców ze wschodniej granicy przez terytorium RP do Niemiec. Ukrainiec po zatrzymaniu został przekonwojowany do granicy i przekazany stronie ukraińskiej.
Wśród zatrzymanych było również dwóch obywateli Wietnamu, jeden z nich nie miał żadnego dokumentu pobytowego, poza unieważnioną litewską kartą pobytu, drugi z kolei – wyłudził pobyt tolerowany przedstawiając urzędnikowi fałszywe dane osobowe oraz nie zrealizował decyzji zobowiązującej do powrotu. Jak czytamy, wobec obu mężczyzn czynności administracyjne trwają.
Funkcjonariusze ujawnili również trzyosobową rodzinę z Egiptu. Cudzoziemcy przebywali w Polsce nielegalnie bez tytułów pobytowych, po odmowie udzielenia im ochrony międzynarodowej przez Szefa Urzędu Do Spraw Cudzoziemców. Wobec nich zostały wszczęte postępowania zobowiązujące do powrotu oraz przyjęte kolejne wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. Po wydaniu im Tymczasowych Zaświadczeń Tożsamości Cudzoziemca (TZTC) opuścili pomieszczenia służbowe.
Jak przypomina SG, od stycznia 2024 roku funkcjonariusze z aglomeracyjnej Placówki Straży Granicznej w Warszawie przeprowadzili blisko 1100 kontroli legalności pobytu cudzoziemców, zatrzymując 425 osób, które naruszyły przepisy pobytowe w naszym kraju.
Zobacz także: Wydalenie i „wilczy bilet” za łamanie prawa – Rz o zaostrzeniu kursu SG wobec cudzoziemców
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!