Wieloletnia umowa pomiędzy Gazpromem, a spółką Europol Gaz wygasła w niedzielę. Oznacza to, że od poniedziałku 18 maja transport rosyjskiego gazu gazociągiem jamalskim będzie odbywał się zgodnie z regulacjami UE.

W niedzielę wygasła wieloletnia umowa między Gazpromem, a spółką Europol Gaz. Przewidywała ona tranzyt rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej gazociągiem jamalskim – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP). Od poniedziałku 18 maja przesył gazu będzie odbywał się zgodnie z regulacjami UE.

Do 17 maja przesył gazu “Jamałem” odbywał się zgodnie z kontraktem zawartym pomiędzy Gazprom Eksportem i Europol Gazem z 17 maja 1995 r. Przewidywał on transport rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej przez terytorium Polski.

Właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego jest Europol Gaz – spółka PGNiG, Gazpromu i Gas-Tradingu. Na mocy polskiego prawa z 2010 r. operatorem jest na nim operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Obecne warunki operowania określił Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w decyzji z grudnia 2019 r.

Kontrakt jamalski wygasł o godzinie 8:00 w niedzielę. “Oznacza to, że od tego momentu w dyspozycji Operatora SGT będzie ponad 90 proc. przepustowości technicznej w punkcie SGT Kondratki oraz 100 proc. przepustowości technicznej w punkcie SGT Mallnow” – poinformował w piątek Gaz System.

Przesył gazu gazociągiem jamalskim będzie odbywał się teraz zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej (CAM NC) – za pomocą aukcji produktów rocznych, kwartalnych, miesięcznych, dobowych i śróddziennych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2022 roku kończy się także kontrakt na dostawy gazu z Rosji.

Polska planuje pozyskiwać surowiec z innych kierunków, w związku z czym nie będzie on przedłużany.

Jednym z projektów mających na celu dywersyfikację dostaw gazu jest budowa gazociągu Baltic Pipe. Umożliwi on sprowadzanie do Polski taniego gazu z szelfu norweskiego. Ma umożliwić rocznie transport 10 miliardów m3 gazu ziemnego.

Inwestycja ma być gotowa 1 października 2022 roku.

Rozbudowany ma zostać także terminal gazu skroplonego w Świnoujściu.

Zobacz także: Poważne kłopoty Gazpromu – gaz z Nord Stream będzie droższy

pap / wnp.pl / tvp / kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. borkoww
    borkoww :

    Komu płacić?Włascicielami rury jest Gazprom i Polska prywatna firma, państwo Polskie ma 4% procent udziałów.Więc komu ma płacić Gazprom,,,, sobie?Podatek za przesył placili cały czas.