Wieloletnia umowa pomiędzy Gazpromem, a spółką Europol Gaz wygasła w niedzielę. Oznacza to, że od poniedziałku 18 maja transport rosyjskiego gazu gazociągiem jamalskim będzie odbywał się zgodnie z regulacjami UE.

W niedzielę wygasła wieloletnia umowa między Gazpromem, a spółką Europol Gaz. Przewidywała ona tranzyt rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej gazociągiem jamalskim – informuje Polska Agencja Prasowa (PAP). Od poniedziałku 18 maja przesył gazu będzie odbywał się zgodnie z regulacjami UE.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Do 17 maja przesył gazu „Jamałem” odbywał się zgodnie z kontraktem zawartym pomiędzy Gazprom Eksportem i Europol Gazem z 17 maja 1995 r. Przewidywał on transport rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej przez terytorium Polski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego jest Europol Gaz – spółka PGNiG, Gazpromu i Gas-Tradingu. Na mocy polskiego prawa z 2010 r. operatorem jest na nim operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System. Obecne warunki operowania określił Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w decyzji z grudnia 2019 r.

Kontrakt jamalski wygasł o godzinie 8:00 w niedzielę. „Oznacza to, że od tego momentu w dyspozycji Operatora SGT będzie ponad 90 proc. przepustowości technicznej w punkcie SGT Kondratki oraz 100 proc. przepustowości technicznej w punkcie SGT Mallnow” – poinformował w piątek Gaz System.

Przesył gazu gazociągiem jamalskim będzie odbywał się teraz zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej (CAM NC) – za pomocą aukcji produktów rocznych, kwartalnych, miesięcznych, dobowych i śróddziennych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2022 roku kończy się także kontrakt na dostawy gazu z Rosji.

Polska planuje pozyskiwać surowiec z innych kierunków, w związku z czym nie będzie on przedłużany.

Jednym z projektów mających na celu dywersyfikację dostaw gazu jest budowa gazociągu Baltic Pipe. Umożliwi on sprowadzanie do Polski taniego gazu z szelfu norweskiego. Ma umożliwić rocznie transport 10 miliardów m3 gazu ziemnego.

Inwestycja ma być gotowa 1 października 2022 roku.

Rozbudowany ma zostać także terminal gazu skroplonego w Świnoujściu.

Zobacz także: Poważne kłopoty Gazpromu – gaz z Nord Stream będzie droższy

pap / wnp.pl / tvp / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz