Po przeliczeniu głosów z 99,82 proc. lokali wyborczych po wyborach w Czechach, wygrał ruch ANO Andirieja Babisza z poparciem 29,67 proc.

Czeski parlament będzie mocno rozdrobniony, ponieważ według ostatnich wyników pięcioprocentowy próg wyborczy obowiązujący w Czechach przekroczy aż dziewięć partii. Jest to rekord – w poprzednich wyborach do czeskiej izby poselskiej dostało się siedem ugrupowań.

Po przeliczeniu niemal wszystkich głosów oddanych w wyborach w Czechach wyraźnie prowadzi prowadzi partia ANO Andreja Babisza z wynikiem 29,67 proc. Drugie miejsce w wyborach, zajmuje Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) z poparciem 11,31 proc., a trzecie Partia Piratów – 10,78 proc. Na kolejnym miejscu znalazło się ugrupowanie Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD), które chce referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, na które zagłosowało 10,65 proc. Czechów.

ZOBACZ TAKŻE: Wyniki czeskich wyborów: wygrywa ruch Babisza

W czeskim parlamencie znajdą się jeszcze Komunistyczna Partia Czech i Moraw (7,77 proc.), Czeska Partia Socjaldemokratyczna obecnego premiera Bohuslava Sobotki (7,28 proc.), Unia Chrześcijańska i Demokratyczna – Czechosłowacka Partia Ludowa (5,8 proc.), liberalno-konserwatywny ruch TOP 09 (5,28 proc.), a także Burmistrzowie i Niezależni (5,17 proc.).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zastępca przewodniczącego partii ANO Jaroslav Faltynek powiedział w sobotę, że pierwsze rozmowy koalicyjne będą prowadzone z obecnymi koalicjantami rządowymi – socjaldemokratami i chadekami. Podkreślił, że wyniki wyborów jednoznacznie wskazują, że Andriej Babisz powinien zostać premierem. Dodał także, że wynik pozwoli na realizację programu jego partii, w zapowiedzi niepodwyższania podatków.

Możliwość koalicji odrzucili już socjaldemokraci, którzy zapowiedzieli przejście do opozycji.

Austriacka agencja informacyjna APA oceniając wyniki, wskazuje, że wybory w Czechach to „jasny sygnał” dla Unii Europejskiej – znacznie poparcie uzyskały partie przeciwne unijnej polityce wobec uchodźców oraz wprowadzeniu euro.

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz