Wszystkie brygady holenderskiej armii pod niemieckim dowództwem

Trzecia, ostatnia brygada holenderskiej armii została zintegrowana z siłami zbrojnymi Niemiec. To element procesu łączenia armii obu państw.

W czwartek, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, holenderska 13. lekka brygada z Oirschot przeszła pod niemieckie dowództwo. Niemcy symbolicznie odebrali sztandar tej jednostki podczas ceremonii w Veitshöchheim.

Tym samym, znaczna większość jednostek holenderskiej armii znajduje się już pod niemieckim dowództwem. Poza nim pozostał jeszcze niderlandzki Korpus Komandosów, a także jednostki wsparcia, m.in. inżynierowie czy logistyka. Holenderskie brygady wraz ze swoimi niemieckimi kolegami tworzą obecnie trzy dywizje.

 

Siły lądowe Królewskiej Armii Holenderskiej (Koninklijke Landmach) składają się z trzech brygad bojowych: 11. aeromobilnej (powietrzno-szturmowej), 13. lekkiej i 43. zmechanizowanej. Brygady 11. i 43. zostały już wcześniej, w latach 2014-2015, włączone do niemieckich sił zbrojnych. 13. brygada, jak pisaliśmy, miała przejść pod komendę niemieckiej 10. dywizji pancernej.

Według wcześniejszych informacji serwisu dutchnews.nl, w efekcie powstaje siła licząca około 50 tys. żołnierzy, w 8 tys. holenderskich. Dodajmy zarazem, że według źródeł ogólnodostępnych, 13. brygada liczy ok. 3 tys. żołnierzy, a 10. dywizja około 12 tysięcy.

Dodajmy, że w Münster istnieje już Pierwszy Korpus Armii Niemiecko-Holenderskiej. Ti jednostka NATO, którą można szybko rozmieścić.

Formalnie, sprzęt wojskowy dla Niemców i Holendrów będzie w maksymalnym stopniu kupowany wspólnie. Ujednolicone w jak największym stopniu mają zostać też doktryny i przepisy. Tym samym, przykładowo, nie ma już znaczenia, czyja amunicja jest wystrzeliwana.

Ponadto, Holendrzy ćwiczą na niemieckich czołgach, ponieważ Holandia, z powodu cięć budżetowych, w 2011 roku sprzedała prawie wszystkie swoje wozy.

Jednocześnie, Niemcy nie będą bezwzględnie decydować o tym, gdzie zostaną rozmieszczeni holenderscy żołnierze. Władze Holandii mają tu wciąż ostatnie słowo.

Integracja sił zbrojnych Niemiec i Holandii rozpoczęła się po zakończeniu zimnej wojny. Miało to związek z ograniczaniem wydatków na obronność przez oba państwa. Pierwszy korpus niemiecko-holenderski powstał w 1993 roku na bazie 1 Korpusu Bundeswehry. Wchodzi on obecnie w skład Sił Szybkiego Reagowania NATO. Media przypominają również, że oba państwa w zasadzie używają tego samego sprzętu i pojazdów bojowych, m.in. czołgów Leopard 2 i transporterów opancerzonych Boxer.

Przeczytaj: Niemcy i Holandia przekazały Ukrainie 12 haubic PzH 2000

Czytaj również: Niemcy i Holandia wyślą Ukrainie 6 kolejnych haubic

paudal.com / Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply