Wrocław: Ukraińcy przejmują polską spółkę IT

Ukraińska firma SoftServe ze Lwowa przejmuje wrocławski Coders Center. Wartości transakcji nie ujawniono.

O przejęciu poinformował ukraiński, anglojęzyczny dziennik kyivpost.com. Jest to pierwsza tak znacząca zagraniczna akwizycja dokonana przez ukraińską spółkę. W 2016 roku informowano, że Coders Center w ciągu dwóch lat otworzył cztery biura krajowe i kilka zagranicznych, m.in. w Niemczech, Anglii, Austrii czy Szwecji. Z kolei od stycznia posiada też biuro na nowojorskim Manhattanie.

Wówczas Tomasz Gibas, prezes spółki mówił w rozmowie z pb.pl, że wykorzystała ona zapotrzebowanie na rynku, dotyczące rozwoju cyfrowego marketingu oraz automatyzacji procesów sprzedażowych. Główni klienci Coders Center to duże agencje interaktywne i marketingowe, w tym firmy klasyfikowane w rankingu Fortune 500. 95 proc. sprzedaży Coders Center osiągane było w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Jak informowaliśmy w połowie ub. roku, według danych urzędu pracy, co miesiąc we Wrocławiu jest zatrudnianych aż 5 tys. kolejnych obywateli Ukrainy. Wówczas legalnie w tym mieście pracowało już ponad 40 tysięcy Ukraińców, z czego wielu przyjechało z rodzinami. Ukraińcy najczęściej zatrudniani są w niskopłatnych zawodach, ale nie tylko. Pojawia się m.in. coraz więcej ukraińskich informatyków, którzy zakładają swoje firmy w Polsce. Szef wrocławskiego koła Związku Ukraińców w Polsce, Ihor Salamon twierdzi, że niektóre korporacje wolą ściągnąć do pracy informatyków z Ukrainy, ponieważ „są równie dobrze wykształceni, a przy tym zarabiają mniej”. W szkołach podstawowych we Wrocławiu uczy się już 300 dzieci z Ukrainy. Wrocławskie koło ZUwP planuje nawet jako związek otworzyć ukraińską szkołę podstawową i gimnazjum.

Przeczytaj: Ukraińcy oblegają Wrocław

W ciągu 2016 roku w województwie dolnośląskim zgłoszono aż 119,5 tysiąca zatrudnionych Ukraińców. W samym Wrocławiu ich liczba sięga niemal 62,5 tysiąca. Do tego należy jednak doliczyć niepracujących członków rodzin, studentów oraz pracujących w szarej strefie.

Kyivpost.com / pb.pl/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz