Z inicjatywy neobanderowskiej „Swobody”, ukraińscy deputowani włodzimiersko-wołyńskiej rady rejonowej jednogłośnie przyjęli projekt rezolucji, w której domagają się od prezydenta i parlamentu „adekwatnej odpowiedzi” na oskarżanie Ukraińców o dokonanie ludobójstwa, uznania Akcji „Wisła” za przykład represyjnej polityki ze strony Polski, a także potępienia „polityki kolonialnej” RP.

Włodzimiersko-wołyńska rada rejonowa domaga się od władz „adekwatnej odpowiedzi” na oskarżanie Ukraińców o ludobójstwo , a także uznania Akcji „Wisła” za przykład represyjnej polityki Polski. Projekt rezolucji w tej sprawie, zainicjowany przez neobanderowską „Swobodę”, został jednogłośnie przyjęty przez rade rejonową Włodzimierza Wołyńskiego.

O sprawie informują ukraińskie media, powołując się na informacji służby prasowej oddziału neobandeowskiej „Swobody” w obwodzie wołyńskim. Według projektu, lokalne władze z Włodzimierza Wołyńskiego zwracają się do prezydenta Petra Porosznki i przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Andrija Parubija, by przestali ignorować te kwestie i na poziomie państwowym dali adekwatną odpowiedź na oskarżenia o ludobójstwo pod adresem Ukraińców. Członkowie rady rejonowej wzywają również ukraiński parlament do uchwalenia rezolucji uznającej „masowe czystki etniczne, zorganizowane przez Polaków przeciwko Ukraińcom na terytorium Zachodniej Ukrainy, Chełmszczyzny, Podlasia, Łemkowszczyzny i Nadsania w celu zmiany etnicznej mapy regionu”. Domagają się także oficjalnego potępienia Opercji „Wisła” jako przykładu represyjnej polityki Polski, jak również potępienia „polityki kolonialnej polskiego państwa Rzeczpospolita, która chciała nie dopuścić do realizacji prawa narodu ukraińskiego do samostanowienia i prowadzenia polityki opresji nacjonalnej i socjalnej”. Ponadto, chcą wezwania polskich polityków do budowania relacji międzynarodowych na zasadach „równości i wzajemnego zrozumienia”.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Neobanderowska Swoboda o uchwale wołyńskiej: to podstępny cios w plecy walczącej z Rosją Ukrainy

Tarnopol: Neobanderowcy ze „Swobody” chcą rozwiązać „problem” polskich pomników

Portal vgolos.com.ua, uznawany za powiązany ze „Swobodą” zaznacza, że według lokalnego badacza Jarosława Caryka, polscy historycy celowo zawyżają liczbę polskich ofiar i ukrywają mordy Polaków na Ukraińcach w rejonie Włodzimierza Wołyńskiego.

Wcześniej portal ten opublikował rozmowę z ukraińskimi ekspertami ds. wojskowych. W tekście rozważany jest możliwy atak Polski na Ukrainę. Zdaniem redaktorów portalu, zarówno polska polityka związana z dążeniami do uznania rzezi wołyńskiej za ludobójstwo, jak i pojawianie się filmów takich jak „Wołyń” wskazuje, że Polska może dążyć do wojny z Ukrainą. Redaktorzy sugerują również związki niektórych polskich polityków, takich jak chociażby Janusz Korwin Mikke, z Rosją. Zdaniem ukraińskiego eksperta wojskowego Ołeha Żdanowa, Wojsko Polskie osiągnęłoby przedwojenne granice w ciągu pięciu dni, a okupacja mogłaby cieszyć się poparciem lokalnej ludności.

Przeczytaj: Ukraińskie media rozważają atak Polski na Ukrainę

Vgolos.com.ua/ Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz