Rosja poinformowała o zamknięciu fragmentu wód u brzegów Syrii w związku z ćwiczeniami jej marynarki wojennej.

Rosja przekazała koordynaty fragmentu Morza Śródziemnego jakie chce wykorzystać do międzynarodowych instytucji nawigacyjnych i kontrolujących ruch morski i powietrzny. Ćwiczenia okrętów rosyjskiej marynarki wojennej miały rozpocząć się na tym akwenie 11 kwietnia. Rejon ćwiczeń obejmuje wody międzynarodowe przylegające do morskiej granicy Syrii, podała w środę przed południem agencja informacyjna Interfax.

Termin zamknięcia fragmentu Morza Śródziemnego Rosjanie określili na 11-12 kwietnia, 17-19 kwietnia i 23-25 kwietnia. Manewry będą odbywać się w godzinach 10-18 czasu moskiewskiego. Mają w nich brać udział okręty rosyjskiego stałego zgrupowania operacyjnego na Morzu Śródziemnym, czyli 15 okrętów i łodzi wsparcia, w tym fregaty Admirał Grigorowicz i Admirał Essen wyposażone w rakiety manewrujące Kalibr przeznaczone do zwalczania celów nawodnych i lądowych oraz okręty podwodne z Floty Czarnomorskiej. Jak zaznacza Interfax ich załogi mają już doświadczenie bojowe bowiem przeprowadzały już ostrzał ugrupowań antyrządowych operujących na terytorium Syrii.

We wtorek rosyjskie media podały informację, że amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook zbliżył się na odległość 100 km do wykorzystywanego przez rosyjską marynarkę portu w syryjskim Tartusie.

Wiceprzewodniczący komisji obrony izby wyższej rosyjskiego parlamentu Aleksiej Kondratiew oświadczył w środę, że marynarka Rosji może użyć siły przeciw atakowi USA w Syrii.

interfax.ru/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply