Włochy nie mogą sobie pozwolić na powrót do normalności po pandemii koronawirusa, powinny zmienić kryzys w okazję do zreformowania kraju, przekonywał w sobotę premier Włoch Giuseppe Conte – przekazał Reuters.

Jak poinformowała w sobotę Agencja Prasowa Reuters, premier Włoch Giuseppe Conte chce wykorzystać sytuację, która nastała po pandemii koronawirusa do przeprowadzania głębokich reform w państwie.

„To czas na opracowanie przejrzystego projektu, który wyprowadzi nas z kryzysu” – przekonywał Conte w przemówieniu otwierającym konsultacje polityczne w Rzymie. „Musimy wykorzystać (sytuację), aby przekształcić kryzys w szansę i usunąć wszystkie przeszkody, które spowolniły Włochy” – dodawał.

Zobacz też: Ponad 511 000 zarażeń koronawirusem w Rosji

Conte poinformował, że jego rząd koalicyjny przygotowuje plan reform w celu uproszczenia biurokracji, zwiększenia inwestycji cyfrowych i w zieloną energię, poprawy edukacji, wsparcia najbiedniejszych i zwiększenia liczby kobiet na rynku pracy.

Rząd Włoch oczekuje, że w tym roku gospodarka narodowa skurczy się o co najmniej 8%. Kraj ten należy do najciężej dotkniętych przez koronawirusa w Europie, w państwie wykryto ponad 236 000 przypadków i ponad 34 000 zgonów.

Zwracając się do włoskich polityków podczas konsultacji, przewodnicząca Komisji Europejskiej Urszula von der Leyen przekazała, że ​​Włochy muszą przeprowadzić planowane reformy w celu uzyskania dostępu do pieniędzy z funduszy UE, które pomogą wyciągnąć kraj z kryzysu spowodowanego przez koronawirusa.

Zobacz też: Żona prezydenta Ukrainy zarażona koronawirusem

„Inwestując w kształt przyszłej gospodarki, musimy także pracować nad ambitnymi reformami, które doprowadzą do ożywienia gospodarczego.

Komisja zaproponowała 750 mld euro funduszu naprawczego, aby pomóc w pobudzeniu wzrostu na kontynencie, o czym będą dyskutować przywódcy UE w przyszłym tygodniu. Włochy mają być największym beneficjentem w oparciu o zaproponowane przez komisję kryteria dystrybucji gotówki.

Von der Leyen poinformowała, że „dzięki właściwym reformom” Włochy mogą w pełni wykorzystać fundusze UE, wskazując na obietnice złożone przez Conte w zakresie ograniczenia biurokracji, zreformowania krajowego systemu podatkowego i zapewnienia bardziej skutecznego systemu sądowego.

UE chce także gwarancji, że kraje wydadzą unijne pieniądze zgodnie z priorytetami bloku, aby przejść na bardziej ekologiczną gospodarkę i ulepszyć infrastrukturę cyfrową.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply