Zdaniem gubernatora obwodu lwowskiego, akcja przeprowadzania masowych testów na obecność SARS-CoV-2 wśród mieszkańców regionu ma rozpocząć się już w przyszłym tygodniu.

Gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozyćkij powiedział w piątek, że władze obwodowe zamierzają uruchomić program masowego testowania mieszkańców obwodu na obecność koronawirusa. Pierwsze testy na dużą skalę mają ruszyć na początku kwietnia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8139.32 PLN    (36.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Kozyćkij mówił, że obecne opracowywane są sposoby na to, jak przeprowadzić takie testy. – Przewiduję, że pierwsze masowe testy zostaną przeprowadzone w połowie przyszłego tygodnia – powiedział gubernator obwodu lwowskiego. Zaznaczył, że taka akcja to nie kwestia jednego dnia, ale wymagająca niemałego wysiłku. – Jestem pewien, że te wysiłki dadzą rezultat, jakiego oczekujemy – uratowanie życia i zdrowia milionów Ukraińców.

Jak poinformowano, w pierwszej kolejności zostaną poddane testom osoby, które niedawno wróciły z zagranicy lub miały kontakt z osobami zdiagnozowanymi jako zakażone.

Kozyćkij nie sprecyzował, czy w obwodzie jest dostateczna ilość potrzebnych testów. Zaznaczył jedynie, że cały program jest opracowywany wspólnie z lwowskim sektorem IT.

Portal Zaxid.net zwraca uwagę, że jak na razie w obwodzie lwowskim nie ma możliwości przeprowadzania masowych testów na koronawirusa metodą PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy), uważane za najbardziej niezawodne w diagnostyce SARS-CoV-2. Według specjalistów ze Lwowa, obecnie można przeprowadzać tylko 24 takie testy dziennie, przy czym zadeklarowano gotowość do podwojenia tej liczby.

Mer Lwowa, Andrij Sadowy mówił o możliwości zwiększenia liczby testów PCR przeprowadzanych w lwowskich laboratoriach do 400-500 dziennie, ale pod warunkiem, że zostanie zakupiony odpowiedni sprzęt. W obwodzie lwowskim oficjalnie mieszka blisko 2,5 mln osób.

Jak informowaliśmy wcześniej, najwięksi ukraińscy oligarchowie i biznesmeni na spotkaniu z prezydentem Ukrainy zobowiązali się pomóc pozbawionemu odpowiednich zasobów państwu w walce z epidemią koronawirusa, jako „kuratorzy” poszczególnych części kraju. „Kuratorem” dla obwodu lwowskiego jest Rinat Achmetow.

Jak dotąd, w obwodzie lwowskim potwierdzono pięć przypadków zarażenia SARS-CoV-2, bez ozdrowień i przypadków śmiertelnych. Łącznie, na całej Ukrainie odnotowano, według stanu na sobotę rano, 311 przypadków zakażenia koronawirusem. 8 osób zmarło, a 5 wyleczono. Przeprowadzono ponad 1,7 tys. testów.

Zaxid.net / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz