Dzień po tym, jak francuski kandydat na prezydenta Emmanuel Macron oskarżył Rosję o dokonanie cyberataku przeciwko jego kampanii, portal Wikileaks ujawnił 3 tajne wytyczne CIA, ukazujące operację szpiegowską prowadzoną przed francuskimi wyborami prezydenckimi w 2012 roku.

Liczące 7 stron dokumentyujawniają, że wszystkie główne francuskie partie polityczne były celem infiltracji przez wywiad osobowy (HUMINT) i elektroniczny (SIGINT) na 7 miesięcy przed wyborami prezydenckimi we Francji w 2012 roku.Na celowniku CIA znalazły się Partia Socjalistyczna, Front Narodowy i Unia na rzecz Ruchu Ludowego oraz ich kandydaci na prezydenta, jak również kandydaci Martine Aubry i Dominique Strauss-Kahn.

Operacja trwała początkowo od 21 listopada 2011 r. do 29 września 2012 r., lecz była kontynuowana po maju 2012 r.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: CIA: Rosja próbowała pomóc Trumpowi w wyborach

Jak wynika z dokumentów, CIA była m.in zainteresowana opinią Sarkozy’ego na temat swoich rywali, jak również tym jak układała się współpraca z jego doradcami. Pomimo, że z poprzednio ujawnionych przez Wikileaks depeszwynika, że Sarkozy był postrzegany jako bardzo proamerykański polityk, nie uchroniło go to od bycia na celowniku operacyjnym CIA, która ewidentnie chciała mieć dostęp do poufnych informacji i strategii wyborczej UMP.

kresy.pl / wikileaks.org / france24.com

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz