W niedzielę Wielka Brytania ostrzegła obywateli udających się do Szwecji przed możliwymi atakami terrorystycznymi po spaleniu Koranu przez działaczy antyislamskich – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, w niedzielę Wielka Brytania ostrzegła obywateli udających się do Szwecji przed możliwymi atakami terrorystycznymi po spaleniu Koranu przez działaczy antyislamskich.

W zaktualizowanych poradach dotyczących podróży brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że szwedzkim władzom udało się udaremnić niektóre planowane ataki i dokonać aresztowań.

„W tej chwili powinniście być czujni” – napisano, dodając, że „terroryści najprawdopodobniej będą próbować przeprowadzać ataki w Szwecji” z potencjalnymi celami w miejscach odwiedzanych przez obcokrajowców.

W oświadczeniu potwierdzającym zmianę brytyjskich zaleceń dotyczących podróży szwedzki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Henrik Landerholm, powtórzył zwiększone zagrożenie dla Szwecji.

Landerholm powiedział, że szturm na ambasadę Szwecji w Iraku 19 lipca, próba ataku na ambasadę Szwecji w Libanie 9 sierpnia, a także zastrzelenie pracownika szwedzkiego konsulatu w Turcji 1 sierpnia przyczyniły się do oceny ryzyka.

Palenie Koranu jest dozwolone w Szwecji zgodnie z zasadami wolności słowa, ale muzułmanie uważają palenie swojej świętej księgi za bluźnierstwo.

Rząd USA ostrzegł również przed możliwymi atakami terrorystycznymi w Szwecji w swoich poradach dotyczących podróży.

Szwedzkie władze wyrażają również zgodę na palenie Biblii i Tory.

Protest przed ambasadą Izraela w Sztokholmie, podczas którego zostały spalone Biblia i Tora wywołał sprzeciw Europejskiego Kongresu Żydowskiego (EJC).

“Prowokacyjne, rasistowskie, antysemickie i odrażające akty, takie jak te, nie mają miejsca w żadnym cywilizowanym społeczeństwie” – podkreślił w oświadczeniu przewodniczący EJC Ariel Muzicant.

“Deptanie najgłębszej religijnej i kulturowej wrażliwości ludzi to najjaśniejszy możliwy przekaz o tym, że mniejszości są niemile widziane i nieszanowane” – dodał.

“Te działania, oparte na zniekształconych i zwodniczych argumentach za wolnością słowa, są hańbą dla Szwecji i każdy demokratyczny rząd godzien tego miana powinien temu zapobiegać” – zaznaczył Muzicant.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply