Przymocowaną do samochodu flagę miał próbować przewieść Taras Łyczek, nazwany „bohaterem wojny ukraińsko-rosyjskiej”.

Informację o zdarzeniu rozpowszechnił wiceszef ugrupowania Swoboda Jurij Syrotiuk. Twierdzi on, że przedstawiciele polskich służb granicznych mieli zarządać zażądały od „bohatera rosyjsko-ukraińskiej wojny Tarasa Łyczka”, zdjęcia czerwono-czarnej chorągiewki z auta i wrzucenia do kosza na śmieci.

Na swoim profilu w serwisie facebook Syrotiuk napisał: „Taras przeszedł z tym sztandarem Majdan, z nim pojechał jako ochotnik na wojnę, walczyl w składzie 80. brygady powietrzno-desantowej. Z tym sztandarem wkraczał do wyzwolonego Sławiańska, bronił lotniska z Ługańska. Sztandar polany krwią towarzyszy broni. Teraz Polacy zażądali wyrzucenia sztandaru na śmietnik. Taras powiedział, że prędzej pójdzie do więzienia, niż wyrzuci nasz rewolucyjny sztandar. Wypuszczono go, ale zapowiedziano, że następnym razem postawią pieczątkę z bezterminowym zakazem wjazdu. Mówicie, że wczorajsza bezzębna uchwała [Rady Najwyższej Ukrainy potępiająca Sejm i Senat RP] jest wystarczająca, aby powstrzymać znieważanie przez Polaków naszych symboli historycznych? Żądam noty [dyplomatycznej] Ministerstwa Spraw Zagranicznych [Ukrainy] na temat tego haniebnego incydentu…„. Syrotiuk nie podaje jednak szczegółów – nie informuje np. na którym przejściu granicznym miało dojść do rzekomego incydentu.

Syrotiuk jest byłym deputowanym do Rady Najwyższej Ukrainy, jednym z liderów partii Swoboda. Był on aresztowany za użycie granatu przeciwko milicji przed Radą Najwyższą, jednak nie został jeszcze skazany.

kresy.pl / holos.fm
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

19 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  maly4545 :

  Nie zrozumialem to Polska sraz graniczna przepuscila tego neobaderowca z ta czerwono-czarna szmata ? Ja Polak ma gzies ta uchwała rady najwyższej ukrainy potepiajaca uchwale Polskiego Sejmu ! Tu jest Polska baderowcu tu sie nie gloryfiukuje zbrodniarzy z upa i oun a jak sie nie podoba to wracaj do banderi !!!

 2. Avatar
  jaremaw :

  100/100 powini karać z urzędu na podstawie art.256 KK : „§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  § 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.
  § 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.
  § 4. W razie skazania za przestępstwo określone w § 2 sąd orzeka przepadek przedmiotów, o których mowa w § 2, chociażby nie stanowiły własności sprawcy.”
  Może to by coś dało.W końcu prawo ma obowiązywać każdego kto przebywa na terenie Polski.

 3. upadlina
  upadlina :

  pier**lone nazi-bandero-upadlińskie rzygi !!…………Bezczelność tych ku*ew jest po prostu niewiarygodna !!………..Je*any bankrut upadliński rzuca się, jakby był panem świata, a jest nic nieznaczącym i nieliczącym się grajdołem bez przyszłości, pasożytującym na innych na rozkaz bandytów uSSmańskich!!………Coś ku*wa nieprawdopodobnego !!…….Pod rządami PISuarów, a wcześniej POjebów czuję się, jakbym był dzień w dzień opluwany !!……..I pewnie tak samo czuje się każdy prawdziwy Polak !!……….Do wyborów jeszcze tyle lat !!………..Jak my zniesiemy to poniżenie przez tak długi czas??!!

 4. Avatar
  algirdaitis :

  Ten Lyczek to kolejny uzyteczny idiota Kremla badz jego agent. Zeby tak postepowac jak ci zaciekli obroncy mordercy i bandyty bandery trzeba byc albo kompletnym idiota, byc samemu bandziorem i morderca albo byc agentem Kremla. Innej mozliwosci nie ma. Jedno jest pewne, trzeba byc kompletnie na rozumie ograniczonym. Wiec Lyczek wypada powiedziec, ze nam z Ukraina nie po drodze. Niech was Ruskie swoimi metodami rozumu naucza i sie z wami szarpia. Nam to zupelnie obojetne choc nie powiem, ze wszystkie zmysly podpowiadaja, zeby trzymac strone Ruskich i zobaczyc, jak dostajecie poteznego kopa od nich. Takiego, zeby z tych waszych pustych mozgow na zawsze ten zbrodniarz bandera wyskoczyl. My juz lepiej sami sobie potem bez was z Ruskimi poroadzimi. Przynajmniej nikt nam nie bedzie wbijal noza w plecy tak jak wy we wrzesniu 1939, czerwcu 1941 czy potem od 1943 roku. wy cholerne bandery jestesci nie tylko przeklenstwem Polski ale i samej Ukrainy. Ukraina do niczego dobrego nie dojdzie z takimi idiotami jak wy. Wbij sobie do tego tepego lba, ze nie buduje sie legendy panstwa na mordercach. Nie ma zadnej wyzszej sprawy, zeby usprawiedliwiac mordy. OUN, UPA, banderowcy to sa skompromitowane jednostki i to nie podlega zadnym dyskusjom i zadnym negocjacjom. Koniec kropka.

  • upadlina
   upadlina :

   nazi-banderowskie ku*wy służą faszyngtonowi a nie Moskwie i tak jest od dekad!!………Moskwa, czy to pod jarzmem żydo-komuny, czy obecnie nie współpracuje z banderyzmem, ale go zwalcza !!……..Cwela banderę w monachium zaje*ała Moskwa, a berlin i faszyngton go osłaniał!!………Jakim cudem w banderowcach widzisz współpracowników Moskwy??………Coś ci się poplątało !!……..Za chwilę powiesz, że wrogiem nazi-banderowców jest berlin i faszyngton!!…….. Brak spójności i logiki w twojej ocenie !!

   • Avatar
    algirdaitis :

    Nie, juz sie zgodzilismy, ze dzialania idiotow w Kijowie sa na reke w Moskwie. Maja uzasadnienie do swoich dzialan, bo zwalczaja krwawego morderce bandere i kult zbrodniczej bandy upa i zbrodniczej Waffen SS wyslugujacej sie niemieckim nazistom. I paradoksalnie tu ma Moskwa racje. Ale te neobanderowe durnie w Kijowie tego nie rozumieja. Jestem pewien, ze wykorzystuja to swoja ulubiona bronia prowokacja. Ale nigdy tego nie twierdzilem, ze kontroluja to. Pisalem wyraznie, ze po Majdanie stalo sie dla Moskwy jasne, ze Ukraina jest dla nich przegrana. W sposob jaki to sie stalo, jest oczywiste, ze Moskwa pokojowo Ukrainy nie uzyska. Wiec teraz ten wczesniej zwalczany calkiem slusznie banderyzm, jest czyms dla Moskwy, co Moskwa moze pozytecznie uzyc do swoich dzialan. Przeciwko Ukrainie. I calkiem slusznie. Bo w Europie nie moze byc panstwa, ktore calkiem jawnie ma za bohaterow narodowych masowych bestialskich mordercow niewinnej cywilnej ludnosci.

    Tu tez sie dziwie Berlinowi, gdzie symbolika nazizmu jest zabroniona pod kara wiezienia a to co sie wyprawia na Ukrainie, te marsze z pochodniami, z symbolika nazistowska, ze to jest tolerowane i nikt prawie w Berlinie o tym nie mowi. Moze poza jednym poslem Gysim, ktory w Bundestagu grzmial, czy poslowie niemieccy wiedza, kogo oni na Ukrainie popieraja i kim byl bandera i co to za zbrodnicza organizacja upa byla. No moze z lewicy jeszcze paru cos mowilo.

    • upadlina
     upadlina :

     Zgadzamy się więc w tym, że imbecyle banderowskie w swojej głupocie działają na rękę Rosji, ponieważ gloryfikując nazizm i banderyzm nie są w stanie osiągnąć porozumienia z sąsiadami !!………..Jednak sam banderyzm na upadlinie na pewno nie jest sponsorowany przez Moskwę, ale przez berlin i faszyngton!!

   • Avatar
    algirdaitis :

    Jednostki w znaczeniu oddzialu. Podszczuwanie na Rosje? A krytyki banderyzmu nie widzisz? V kolumna szaulisow? Nie, nie jestem zadna V kolumna szaulisow. Szaulisi to skaza na honorze Litwy tak jak banderowcy na Ukrainie (choc w przypadku Ukrainy to wielka czerwona krwawa plama). Cale szczescie, ze na Litwie nie robi sie z szaulisow bohaterow narodowych a w Ponarach jest oficjalnie pomnik ku czci ofiar pomordowanych przez faszystowskich szaulisow. Czego o Ukrainie nie mozna powiedziec. szaulisi to taki sam wytwor agentur niemieckiech, rosyjskich i bolszewickich jak banderowcy na Ukrainie. Wychowani w opozycji do historii Rzeczpospolitej. Niemcy i Ruskie robili wszystko, zeby zatrzec jakiekolwiek slady ich zwiazkow z Polska. Ta propaganda trwajaca wiele dziesiecioleci zrobila niestety swoje. A Polska dalej nie ma pomyslu, jak temu przeciwdzialac. Polski nacjonalizm jest tu zla odpowiedzia. Popuszczanie jednakze tez jest bardzo zlym srodkiem.

    • upadlina
     upadlina :

     I znowu bredzisz, że „szaulisi to taki sam wytwor agentur niemieckiech, rosyjskich i bolszewickich jak banderowcy na Ukrainie”!!…………..Banderowcy na upainie nie mieli nic do powiedzenia, gdy tereny te były pod kontrolą żydo-bolszewików!!………Prawda??………..Podnieśli głowy dopiero, gdy tereny te opanowali hitlerowcy, tak??………..To po co w kółko bredzisz o tym, że banderowcy byli wytworem agentur bolszewickich i rosyjskich??………..Zresztą, w czasie istnienia żydo-ZSRR, Rosji jako takiej nie było!!……..Była tylko republika rosyjska !!…………Mogę zrozumieć, że jesteś rusofobem litewskim, ale nie kłam !!