Weterani UPA z Przemyśla na ukraińskim marszu [+FOTO]

W marszu zorganizowanym przez Ukraińców w Przemyślu brali udział weterani UPA. Jeden z nich, prezentujący banderowskie symbole, w tym medal z wizerunkiem kata Polaków, Romana Szuchewycza, mieszka w tym mieście.

Wczoraj opublikowaliśmy fotografie, przedstawiające weterana UPA podczas marszu Ukraińców w Przemyślu, noszącego medale z banderowską symboliką. Jeden z nich, wydawany przez Bractwo UPA, otrzymują weterani tej zbrodniczej formacji, którym udało się dożyć czasów niepodległej Ukrainy. Powstał on w 2007 roku z okazji 100 rocznicy urodzin Romana Szuchewycza, głównodowodzącego UPA, którego wizerunek jest widoczny na medalu. Inny to prawdopodobnie medal pamiątkowy, wyemitowany z okazji 90. rocznicy urodzin Stepana Bandery.

ZOBACZ: Medale UPA z wizerunkiem Szuchewycza na marszu Ukraińców w Przemyślu [+FOTO]

Członek UPA widoczny na zdjęciu nie przyjechał na marsz z Ukrainy. Według informacji, które otrzymaliśmy, to Wasyl Łasyczka, członek sotni „Chrina”, zamieszkały w Przemyślu. Oddział, do którego należał, jest odpowiedzialny za mordy na Polakach, m.in. w rejonie wsi Myczkowce i Solina w październiku 1945 roku. Odpowiada również za mord w Nowosielcach. Łasyczka występował w nagraniach, dostępnych w Internecie, na których opowiada o działalności UPA w Bieszczadach. Ich autorem jest m.in. Bogdan Huk, dziennikarz i znany ukraiński szowinista, który w 2015 roku został powołany w charakterze biegłego przy postępowaniu w sprawie grupy Ukraińców, którzy jesienią 2014 roku sfotografowali się z flagą OUN-UPA. Jego opinia wydatnie przyczyniła się wówczas do umorzenia postępowania.

Przeczytaj: Ukraiński szowinista został biegłym ws. propagowania banderyzmu. Sprawę umorzono

Według naszych informacji, nie był on jedynym weteranem UPA obecnym na procesji. Zdjęcie innego członka tej zbrodniczej organizacji, również z medalem przypominającym ten noszony przez Łasyczkę, opublikował asystent posła Wojciecha Bakuna, Wojciech Pawliszak, który był obecny na marszu.

Przeczytaj również: Zbrodnie UPA w Bieszczadach

Fot. facebook.com / Wojciech Pawliszak

KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   jaroslaus :

   wiadomość z wczoraj – „nieznani sprawcy”, czytaj „nieznane neo-rezuny/neobanderowcy” zniszcyzli pomnik milicjantów w Krasiczynie (tj. zakonspirowanych AKowców), broniącej polskiej ludności przed rezunami z band UPA. Banderowska kurwa podnosi coraz wyżej łeb i coraz głośniej kłapie zębami.

 1. Avatar
  azar :

  Łukasz Saturczak. Jestem z Przemyśla i powiem Wam o Ukraińcach. Czytam komentarze pod naszym tekstem i myślę: Boże, oni nic o tym mieście nie wiedzą. A teraz zarzucą mi obronę ukraińskiego nacjonalizmu………………………………………………………………………… http://www.newsweek.pl/przemysl-kim-sa-i-skad-sie-wzieli-ukraincy-w-przemyslu-,artykuly,388222,1.html …………………………………………………………………. Co tu się dziwić, autor tego tekstu pracuje przecież dla antypolskiego Newsweeka i podobnie jak ci z gazety wyborczej działają tylko by szkalować Polskość. Zdrajcy sprzedają się dla srebrników i piszą tak jak główny nurt im nakazuje. Bo celem tych decydentów to New World Order Nowy Porządek Świata kierowany m.inn. przez tego starego żyda Sorosa i innych najbogatszych bangsterów.
  ,,Jeszcze znajdzie się kij na ten banderowski ryj”