Zmarł weteran wojny w Donbasie na wschodzie Ukrainy, który w nocy z 10 na 11 października dokonał aktu samospalenia na kijowskim Majdanie Niepodległości – poinformowała w środę jego córka. 49-latek był hospitalizowany z poparzeniami 97 proc. ciała, znajdował się w śpiączcie.

„Mam nadzieję, że nareszcie znajdziesz tam spokój. Kocham cię, tato. Spoczywaj w pokoju” – napisała na Facebooku Julia, córka Mykoły Mykytenki, który oblał się łatwopalną substancją i podpalił na Majdanie.

Mykoła Mykytenko brał udział w walkach o Słowiańsk w 2014 roku jako członek batalionu ochotniczego Gwardii Narodowej Ukrainy im. Sergieja Kulczyckiego. Podczas ewakuacji zestrzelonego helikoptera został ranny i następnie otrzymał grupę inwalidzką. Po leczeniu służył w różnych jednostkach bojowych w strefie OOS.

„W nocy z 10 na 11 października 49-letni weteran OOS Mykoła Mykoytenko, ubrany w mundur z odznaczeniami wojskowymi, podpalił się na Placu Niepodległości, aby zaprotestować przeciwko polityce prezydenta Wołodymyra Zełenskiego” – poinformowano na facebookowym prfoli Vidsich. 

Według jego córki, również żołnierki, ten desperacki czyn był umotywowany politycznie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Motywy podpalenia mają polityczny charakter. Nie popierał działań władz, a dokładnie – wycofania wojsk na linii rozgraniczenia i następującej okupacji Rosji” – stwierdziła córka weterana. Jak dodała, mężczyzna „rozumiał, co robi”, nie próbował ugasić ognia. Świadkowie próbowali ugasić płonącego mężczyznę w pobliskiej fontannie.

W sobotę 17 października odbędzie się pożegnanie weterana.

Kresy.pl / suspilne.media

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz