Zmarł weteran wojny w Donbasie na wschodzie Ukrainy, który w nocy z 10 na 11 października dokonał aktu samospalenia na kijowskim Majdanie Niepodległości – poinformowała w środę jego córka. 49-latek był hospitalizowany z poparzeniami 97 proc. ciała, znajdował się w śpiączcie.

“Mam nadzieję, że nareszcie znajdziesz tam spokój. Kocham cię, tato. Spoczywaj w pokoju” – napisała na Facebooku Julia, córka Mykoły Mykytenki, który oblał się łatwopalną substancją i podpalił na Majdanie.

Mykoła Mykytenko brał udział w walkach o Słowiańsk w 2014 roku jako członek batalionu ochotniczego Gwardii Narodowej Ukrainy im. Sergieja Kulczyckiego. Podczas ewakuacji zestrzelonego helikoptera został ranny i następnie otrzymał grupę inwalidzką. Po leczeniu służył w różnych jednostkach bojowych w strefie OOS.

„W nocy z 10 na 11 października 49-letni weteran OOS Mykoła Mykoytenko, ubrany w mundur z odznaczeniami wojskowymi, podpalił się na Placu Niepodległości, aby zaprotestować przeciwko polityce prezydenta Wołodymyra Zełenskiego” – poinformowano na facebookowym prfoli Vidsich. 

Według jego córki, również żołnierki, ten desperacki czyn był umotywowany politycznie.

“Motywy podpalenia mają polityczny charakter. Nie popierał działań władz, a dokładnie – wycofania wojsk na linii rozgraniczenia i następującej okupacji Rosji” – stwierdziła córka weterana. Jak dodała, mężczyzna “rozumiał, co robi”, nie próbował ugasić ognia. Świadkowie próbowali ugasić płonącego mężczyznę w pobliskiej fontannie.

W sobotę 17 października odbędzie się pożegnanie weterana.

Kresy.pl / suspilne.media

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply