Informacje o aresztowaniach potwierdziła wenezuelska prokuratura. Byłemu ministrowi ds. ropy i byłemu prezesowi państwowego koncernu postawiono zarzuty korupcyjne.

Informację o aresztowaniu przekazał w trakcie konferencji prasowej w Caracas wenezuelski prokurator generalny Tarek Saab. Podczas wczorajszego popołudnia i dziś nad ranem dokonaliśmy szeregu zatrzymań w sprawach związanych z korupcją w PDVSA. Aresztowani zostali Eulogio del Pino i Nelson Martinez; obaj byli dawnymi prezesami PDVSA, a pierwszy z nich jest byłym ministrem ds. ropy naftowej – powiedział prokurator.

Agencja Reutera powołując się na źródła zbliżone do wenezuelskiego przemysłu naftowego podała, że prezydent Wenezueli Nicolas Maduro stosuje czystkę w przemyśle wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej, aby usunąć swoich przeciwników politycznych, a także umocnić swoje wpływy w dostarczającym krajowi ponad 90 proc. dochodu z eksportu przemyśle.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wenezuela: Dwóch liderów opozycji trafiło do aresztu

Według tego samego źródła wenezuelskie służby skupiają się również na Rafaelu Ramirezie, nazywanym “wenezuelskim królem naftowym”, będącym przez lata protektorem del Pino i Martineza.

Maduro zdymisjonował Ramireza we wtorek ze stanowiska ambasadora Wenezueli w ONZ i wezwał do powrotu do kraju. Wenezuelskie media podały, że sprawa korupcji w przemyśle naftowym prowadzona jest przez Dyrekcję Generalną Kontrwywiadu Wojskowego.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply