Węgry przekażą Ukrainie 187 mln euro pomocy finansowej w ramach 18 mld euro pakietu pomocowego, który Komisja Europejska planuje przeznaczyć dla Kijowa. Mówi o tym decyzja węgierskiego rządu, opublikowana wieczorem w środę 23 listopada.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Węgry przekażą Ukrainie 187 mln euro pomocy finansowej w ramach 18 mld euro pakietu pomocowego, który Komisja Europejska planuje przeznaczyć dla Kijowa. Mówi o tym decyzja węgierskiego rządu, opublikowana wieczorem w środę 23 listopada.

„Rząd nadal uczestniczy we wsparciu finansowym dla rozdartej wojną Ukrainy” – głosi dekret rządowy. “Dlatego wzywa ministra finansów do zapewnienia przydziału 187 mln euro, co będzie udziałem Węgier w 18 mld euro pożyczki z UE, która zostanie udzielona Ukrainie”.

Zobacz też: Słowacja protestuje przeciwko szalikowi Orbana i wręcza mu kolejny

Decyzja rządu, podpisana przez premiera kraju Viktora Orbána, stanowi również, że węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powinien rozpocząć negocjacje z Ukrainą w celu sformalizowania umowy niezbędnej do pomocy finansowej, przekazała agencja prasowa Reuters.

Aby zabezpieczyć środki na pożyczki, które Ukraina będzie musiała spłacić w ciągu 35 lat, Komisja Europejska planuje zaciągać pożyczki na rynkach kapitałowych. Przydział pakietu pomocowego musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski i wszystkie 27 państw członkowskich UE.

Wcześniej Budapeszt zagroził zablokowaniem nowego pakietu pomocy UE dla Kijowa. Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział na początku listopada, że ​​jego kraj „zdecydowanie” nie zgodzi się na ten ruch. „Dlaczego? Bo już raz to zrobiliśmy. Popieraliśmy udzielanie pożyczek podczas epidemii koronawirusa i to było aż nadto” – powiedział polityk.

Jednocześnie sam zamiar UE udzielenia Kijowowi nowego pakietu pomocy został przyjęty z zadowoleniem przez Szijjártó i zapewnił, że jego kraj będzie nadal pomagał Ukrainie. „Jesteśmy gotowi kontynuować wsparcie finansowe na zasadzie dwustronnej, na podstawie umowy dwustronnej między Ukrainą a Węgrami” – powiedział, nie podając szczegółów.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply