Węgry otrzymały pierwszy czołg Leopard 2A7HU

Na Węgry dostarczono z Niemiec pierwszy z 44 zamówionych czołgów Leopard 2A7HU, czyli w dedykowanej dla Węgier ulepszonej wersji wozu 2A7+.

Niemiecka firma Krauss-Maffei Wegmann dostarczyła węgierskiej armii pierwszy z 44 zamówionych czołgów Leopard 2A7HU, czyli w wersji opracowanej specjalnie na potrzeby Węgrów.

Według branżowego portalu LHSN.hu, może to być tzw. egzemplarz referencyjny, który zostanie zwrócony producentowi po odebraniu przez Węgry zamówienia, by służyć za odniesienie dla produkcji seryjnej.

Łącznie, rząd Węgier zamówił w Niemczech 44 czołgi Leopard 2A7HU. Do tego dochodzi wóz szkoleniowy, pięć pojazdów techniczno-ratunkowych Wisent 2 oraz trzy samobieżne mosty Leguan. Wozy mają zostać dostarczone w latach 2023-2025.

Pojazd, który trafił na Węgry, wzmocni brygadę stacjonującą w Tata, koło Budapesztu. Na jej wyposażeniu są czołgi Leopard 2A4.

Czytaj także: Pierwsze czołgi Leopard 2A4HU trafiły do węgierskiej bazy Tata

Zgodnie z umową, której wartość szacowana jest na 565 mln dol., Węgry mają otrzymać też 12 wyremontowanych czołgów Leopard 2A4HU spośród wozów, które są na stanie KMW dla celów szkoleniowych.

Media węgierskie piszą, że czołg ten jest obecnie najbardziej zaawansowanym tego rodzaju pojazdem w swojej klasie na całym świecie, a zarazem najnowocześniejszym w Europie. Jak podają, pozyskawszy wszystkie 44 zamówione Leopardy 2A7HU, Węgry będą miały zdolności pancerne porównywalne z Niemcami i Danią i staną się częścią „elitarnego klubu pancernego”.

Leopard 2A7HU, jak podają węgierskie media, mają mieć wzmocniony pancerz spodni, przedni i boczny. Dzięki temu, charakteryzować ma je duża odporność na miny przeciwpancerne i improwizowane ładunki wybuchowe. Wozy są też dodatkowo chronione przez takimi środkami zapalającymi jak koktajle Mołotowa czy napalm. Dzięki silnikowi turbodiesel o mocy 1500 KM, ważący 65 ton czołg może jechać po drodze z prędkością do 70 km/godz. Posiada też dodatkową jednostkę zasilającą o mocy 24 KW, która zasila systemy pokładowe.

Dowódca obsługuje peryskop PERI RTWL, który w odróżnieniu od poprzednich dysponuje obrazem termowizyjnym Attica wraz z towarzyszącymi mu wyświetlaczami. Ma też do dyspozycji pełny panel C2 (Dowodzenia i Kontroli). Leopard 2A7HU zapewnia dowódcy najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, a w systemie celowniczym działonowego znajduje się także kamera termowizyjna Attica trzeciej generacji.

Główne uzbrojenie stanowi działo kal. 120 mm, przedstawiane jako najpotężniejsza i najnowsza wersja w swojej klasie. Może strzelać pociskami programowalnymi. Na dachu wieży znajduje się zdalnie sterowany uchwyt na broń RCWS, skuteczny przeciwko małym celom powietrznym, dronom i nieopancerzonym celom naziemnym. Będzie tam zapewne zainstalowany ciężki karabin maszynowy kal. 12,7 mm.

Dodajmy, że na początku tego roku ukraińskie media spekulowały, że Niemcy mogą przekazać Kijowowi 44 czołgi Leopard 2A7 zakontraktowane dla Węgier.

hungarytoday.hu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply